• رابطه حقوقی مدیران با شرکت است یا شرکا ؟

درست است که از منظر شخص ثالث، اصولاَ مدیر یا مدیران شرکت جزئی از اندام شخص حقوقی بوده و اعمال حقوقی و مادی آنان ، اعمال حقوقی و مادی شرکت فرض می شود اما به هر حال این ویژگی شرکت تجاری موجب نمی شود که بتوان شخصیت حقوقی مدیر یا مدیران شرکت را نادیده گرفته و رابطه حقوقی آنان را با شرکت یا با شرکا به فراموشی سپرد. در این راه اولین پرسش آن است که  رابطه حقوقی مدیران با شرکت است یا با شرکا؟ حقوق مدیران در برابر شرکت چیست ؟
توجه دوباره به فلسفه فرض شخصیت حقوقی برای شرکت تجاری خصوصاَ آسان شدن تنظیم روابط طرف های متعدد، ایجاب می کند که حقوق و تکالیف مدیران جز در موارد استثنایی، در برابر شرکت فرض شود و نه شرکا.
در ادامه ،  به بررسی حقوق مدیران در برابر شرکت می پردازیم.

  • مبنای شناسایی حقوق مدیران

همان طور که می دانیم، رابطه مدیران و شرکت یک رابطه قراردادی است. بنابراین به سادگی می توان نتیجه گرفت که حقوق مدیران اعم از اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل ناشی از قرارداد است.

  • آثار عدم تعیین اجرت مدیران

ممکن است بعضی شرکا نامزد عضویت در هیئت مدیره شده و از سوی مجمع عمومی به این سمت برگزیده شوند بدون آنکه حق الزحمه آنان تعیین شده باشد. در مورد انتخاب مدیر عامل توسط هیئت مدیره نیز وقوع چنین امری ناممکن نیست. در این صورت نمی توان اعمال مدیران را که به نمایندگی از سوی شرکت صورت پذیرفته است به دلیل عدم تعیین اجرت غیرمعتبر دانست اما می توان گفت مادامیکه نسبت به میزان اجرت توافقی حاصل نشده است، مدیران مستحق دریافت اجرت المثل هستند.

  • قواعد آمره راجع یه میزان حق الزحمه مدیران

در قانون تجارت قاعده آمره ای در این زمینه وجود ندارد اما لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت فقط در ماده 134 در مورد اعضای غیرموظف هیئت مدیره محدودیتی را مقرر نموده است :
" مجمع عمومی عادی صاحبان سهام می تواند با توجه به ساعات حضور اعضای غیرموظف هیئت مدیره در جلسات هیئت مزبور پرداخت مبلغی را به آن ها به طور مقطوع بابت حق حضور آن ها در جلسات تصویب کند مجمع عمومی این مبلغ را با توجه به تعداد ساعات و اوقاتی که هر عضو هیئت مدیره در جلسات هیئت حضور داشته است تعیین خواهد کرد. هم چنین در صورتی که در اساسنامه پیش بینی شده باشد مجمع عمومی می تواند تصویب کند که نسبت معینی از سود خالص سالانه شرکت به عنوان پاداش به اعضای هیئت مدیره تخصیص داده شود اعضای غیرموظف هیئت مدیره حق ندارند به جز آنچه در این ماده پیش بینی شده است در قبال سمت مدیریت خود به طور مستمر یا غیر مستمر بابت حقوق یا پاداش یا حق الزحمه وجهی از شرکت دریافت کنند ".

  • حق استعفا

حق استعفای مدیر اصولاَ تابع توافق صریح یا ضمنی مدیر و شرکت است معذلک در صورت فقدان چنین توافقی باید معتقد بود که مدیر دارای حق استعفاست زیرا اگرچه رابطه مدیر و شرکت کاملاَ در چارچوب عقد وکالت قابل تحلیل نیست اما در هر حال اعمال قواعد وکالت جز در صورت وجود حکم صریح قانونی و یا توافق، به قصد مشترک فرضی طرفین نزدیک تر است. بدیهی است که اعمال این حق باید به صورت متعارف صورت پذیرد والا موجب مسئولیت مدیر در برابر شرکت و اشخاص ثالث خواهد بود.
در صورت نیاز به هرگونه مشاوره می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.
ثبت شرکت فکر برتر، با بهره گیری از متخصصان مجرب و توانمند آماده ارائه ی خدمات به شما متقاضیان عزیز می باشد.

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000

طراحی سایت توسط دارکوب