ایده های بکر خود را با فکر برتر به ثبت برسانید. 

ایده چیست؟ یک مفهوم یا یک اثر ذهنی است.

 خلاقیت: به وجود آوردن چیزی نو در ارتباط با بشریت از روشی دور از انتظار و جدید است.

ایده برتر: ایده خلاقی است که راهکار بهتر و با ارزشتر را برای حل چالش موجود، پاسخ به یک نیاز و کشف دنیای ناشناخته ارایه می دهد.

چند مورد ایده وجود دارد. ایده فردی که توسط یک فرد ایده پرداز تعریف می شود و محتوای ایده، مورد رؤیت افراد دیگری قرار نمی گیرد. ایده گروهی مشخص که توسط یک ایده پرداز به عنوان سرگروه و اعضای مشخص (سرگروه تعیین می کند) تعریف می شود. مالکیت معنوی ایده های گروهی مشخص برای تمام اعضای تیم به صورت مساوی می باشد و ایده گروهی نامشخص، توسط یک ایده پرداز به عنوان سرگروه و با مشارکت ایده پردازان ناشناس برای تکمیل ایده اولیه تعریف شده جهت استفاده حداکثری از تخصص ایده پردازان تعریف می شود. ایده باید کسب و کار را حمایت کند. بطور مشخص، جدید باشد، قابل اثبات بوده و در راستای اولویتهای فن آوری کشور باشد. 

خلاق بودن ایده در صورتی است که:

 • ساده و زیرکانه باشد.
 •  آشنا و مأنوس بوده و به خوبی ترسیم شده باشد.
 • بتوان آنرا در چند زمینه به کار گرفت.
 • انعطاف پذیر، قابل تغییر، تازه و اصیل باشد.
 • بتوان آنرا به چالش کشید. 

شرایط  ثبت ایده:

یک طرح برای اینکه بتواند به عنوان اختراع ثبت شود باید سه شرط اصلی داشته باشد: 

 1. جدید بودن در سطح دنیا
 2. دانش نو آوری (ارایه راه حل تکنیکی جهت رفع مشکل موجود در صنعت مربوطه) و ابتکار
 3. احراز قابلیت ساخت و اجرا

لذا باید طرحهای موجود را بررسی کرده و در صورتی که با طرح شما تفاوتی داشته باشد و یا اینکه مشکلی از طرحهای قبلی را حل کرده باشید قابلیت ثبت را دارد وگرنه به علت نقض قانون اول اختراع (جدید بودن در سطح دنیا) قابلیت ثبت به عنوان اختراع را ندارد.

ایده تا زمانی که تجلی پیدا نکرده و بیان نشده از آن حمایت نمی شود. ایده با توجه به اینکه به چه حوزه ای وابسته است متفاوت است. گاهی ایده یک رمان است تا زمانی که در ذهن نویسنده بوده و بیانش نکرده جایی برای حمایت ندارد اما همین که بیان شد و انتشار یافت، از آن ایده اظهار شده حمایت می شود. در اختراع هم ایده ای قابل حمایت است که سه شرط عنوان شده در بالا را داشته باشد.

ایده های فکری و ثبت آنها

ایده های فکری در مقابل طرحهای صنعتی قرار می گیرند. در حالیکه طرحهای صنعتی از قبیل یک اختراع در ماشین آلات کشاورزی، قابل لمس، محسوس و عینی هستند، ایده های فکری غیر ملموس و نامحسوس می باشند. ایده های فکری هم چون طرحهای صنعتی نیازمند ثبت می باشند که به آنها مالکیت فکری می گویند.

مطابق قانون ثبت، کسی که یک اثر ادبی/هنری خلق می کند، می تواند از اثر یا اختراع خود بهره برداری تجاری نیز نماید. حقوق مالکیت فکری می تواند، فروخته، لیسانس یا بخشیده گردد. به این معنا که خالق اثر می تواند خود از ایده اش استفاده کند یا از طریق فروش امتیاز از آن بهره داری نماید. حقوق مالکیت ایده های فکر توسط قانون به اجرا در می آید که با توجه به قانون هر کشوری سطح حمایت از مالکیت فکری می تواند کم یا زیاد باشد. البته به غیر از قانون های داخلی، قوانین بین المللی و موافق نامه ها یا عهدنامه های بین المللی وجود دارد که چند کشور عضو آن هستند و متعهد می شوند در روابطشان از حقوق اتباع یکدیگر در خاک یکدیگر حمایت کنند.

مدارک لازم برای ثبت ایده های فکری

 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی
 • فرم درخواست ثبت ایده و تکمیل آن
 • ارایه ایده بصورت فایل پی دی اف

مالکیت فکری

حقوق مالکیت فکری یا معنوی به حقوقی گفته می شود که از تراوشات مغزی انسان ناشی شده جنبه ابتکاری داشته، قانون به مالک آن (ثبت کننده) حق استفاده انحصاری برای مدت معین می دهد و دارای ارزش اقتصادی قابلیت خرید و فروش داشته، در عین حال موضوع آن عینی نباشد. برای این حق بعضی از اساتید علم حقوق از نام "مالکیت فکری" استفاده می کنند چون منشأ این حقوق را فکر و اندیشه انسان می دانند. اما برخی دیگر واژه مالکیت معنوی را مناسب تر می دانند. مالکیت معنوی به نظر می رسد مناسب تر است چون همه ی جنبه های این حقوق مستقیماً از فکر انسان ناشی نمی شود. وجه مشترک همه آنها مادی نبودن آنهاست.

گونه های مختلف ایده های فکری وجود دارد:

copyright که در فارسی به حقوق مؤلف ترجمه می شود و حقوق مربوط به آثار ادبی و هنری است.

patents به اختراعات مربوط است. به گواهینامه ثبت اختراع می گویند.

industrial طرحهای صنعتی، در مالکیت فکری منظور از طرح صنعتی ویژگی های ظاهری و زیباشناختی

رازهای تجاری که مربوط به اطلاعات محرمانه ای است که ارزش تجاری دارند و قانون از این اطلاعات حمایت می کند.

علایم تجاری که نشانه ها و علامتهایی هستند که سبب تفکیک کالاها و خدمات یک شخص یا شرکت از کالاها و خدمات یک شخص یا شرکت دیکر می شوند ودر بازار به عنوان شناسنامه یک کالا یا خدمات معرفی می گردند.

رقابت غیر منصفانه، یک عنوان کلی از نظر قانون تجارت باید منصفانه باشد و مکارانه نباشد، تاجران در بازار باید انصاف داشته باشند.

ثبت ایده ها، باعث ایجاد نو آوری می شود چرا که افراد از سرمایه ذهنی خود استفاده می کنند و چنانچه قانون و حقوق از آنها حمایت کنند انگیزه آنها برای نوآوری و توسعه در فناوری افزایش پیدا کند. اگر این ایده ها ثبت نگردند و قانون حمایت نکند افراد از ایجاد افکار نو و خلق ایده های نو دلسرد می شوند. داشتن انگیزه باعث ایجاد توازن بین نیازهای خالق اثر و جامعه می شود.

بیشتر بخوانید:

- فرآیند ثبت شرکت در ایران

- مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

- مزایای تاسیس و ثبت شرکت چیست؟

انجام ثبت ایده در چهارچوب قوانین و زیر نظر افراد متخصص حاصل عمل را صد چندان می کند. امور ثبتی خود رادر هر زمینه ای به کارشناسان ما در فکر برتر بسپارید و با اندیشه ای فراخ، آینده ای روشن پیش رو داشته باشید. 42143-021

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000

طراحی سایت توسط دارکوب