جزیره کیش به دلیل ماهیت خود، طی سالیان دراز مورد توجه سرمایه گذاران کثیری قرار گرفته است. سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کیش بدلیل شرایط خاص خود و قوانین حاکم بر گمرک و مالیات از تنوع زیادی برخوردار است.

نگاهی گذرا بر جزیره ی کیش:
جزیره ی کیش از توابع بخش کیش و از نقاط دیدنی استان هرمزگان است. این جزیره با مساحتی در حدود 90/4 کیلومتر مربع، در کرانه ی جنوبی شهرستان بندر لنگه و در میان آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است. طول جزیره کیش 15 کیلومتر در محور شرقی-غربی و پهنای آن 7 کیلومتر در محور شمالی جنوبی و تقریباَ بیضی شکل است. در گذشته این جزیره ی بیضی مانند را "قیس" می نامیدند.

از جاذبه های طبیعت زیبای کیش، آب زلال دریا که مشاهده ی انواع جانوران دریایی را امکان پذیر کرده است، سواحل مرجانی و پوشش گیاهی سرسبز همراه با درختان تنوور و نخل های بلندی است که چشم اندازی بی نظیر و شگفت انگیز را برای تماشاگران مهیا نموده است. ورزش های دریایی، آکواریوم های پهناور، بوستان آهوان، شهر زیرزمینی کاریز، شهر باستانی حریره، اسکله ی تفریحی و کشتی یونان از جمله دیدنی هایی هستند که هر ساله بسیاری از گردشگران را به خود جذب می نمایند.

کیش یکی از مناطق آزاد تجاری ایران است. مناطق آزاد، از بهترین مناطق برای ثبت شرکت در ایران هم برای اتباع خارجی و هم برای سرمایه گذاران داخلی هستند که از نظر قانونی و حمایتی در شرایط خوبی قرار دارند. در ذیل، ضمن توضیح  منطقه آزاد به بررسی مزایای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در منطقه آزاد کیش می پردازیم.

منطقه آزاد چیست؟
منطقه آزاد به ناحیه صنعتی ویژه در خارج از مرز گمرکی که تولیداتش جهت گیری صادراتی دارند گفته می شود.

در ایران در سال 1368 بر اساس تبصره 19 برنامه 5 ساله اول توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به دولت اجازه داده شد که در سه منطقه مرزی کشور اقدام به تاسیس مناطق آزاد تجاری بنماید و به موجب تبصره ماده 20 همان قانونی، گمرک ایران و سازمان بنادر کشتیرانی نیز مکلف به تاسیس منطقه های ویژه حراست شده ای برای این منظور شدند.متعاقباَ مناطق آزاد کیش در سال 1368 و قشم در سال 1369 و چابهار در سال 1370 تاسیس و فعالیت خود را آغاز نمودند و پس از آن منطقه آزاد اروند رود (آبادان-خرمشهر) در سال 1383، بندر انزلی در سال 1382  و منطقه آزاد تجارتی ارس در سال 1383 شروع به فعالیت نمودند.
منطقه آزاد تجاری برای تشویق صادرات صنعتی،شامل کارخانجات تولیدی و صنعتی موقعیت مناسبی برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی دارد.معمولاَ چنین منطقه ای در بندر یا فرودگاه یا ناحیه محصور محافظت شده انتخاب می گردد و کالاهای خارجی از طریق هوا،دریا و زمین بدون پرداخت حقوق گمرکی وارد و صادر می شوند.

در مناطق آزاد، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و موسسات اعم از ایرانی و خارجی و سازمان های بین المللی می توانند طبق ماده 2 مقررات سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری نمایند.

سرمایه گذار می تواند در هر یک از مناطق آزاد که بخواهد فعالیت کند برای این منظور تقاضای خود را به همراه پرسش نامه ای به سازمان هر منطقه تسلیم می نماید که پس از بررسی، مجوز سرمایه گذاری صادر می گردد. ملاحظه می شود که صدور مجوز در منطقه آزاد با تشریفات بسیار کمتری صورت می گیرد و بهره برداری از فعالیت موضوع مجوز سرمایه گذاری منوط به مجوز بهره برداری توسط سازمان می باشد (تبصره 2 ماده مقررات سرمایه گذاری در مناطق آزاد) البته پس از تشکیل مجمع عمومی موسس شرکت و انتخاب هیات مدیره و مدیر عامل، می بایست مراتب در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد.

مزایای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کیش:

منطقه آزاد کیش می تواند از نظر صنعتی در زمینه صادرات مجدد و ترانزیت کالا و همچنین تامین نیازهای مواد اولیه واحدهای تولیدی و صنعتی داخلی کشور و قطعات و تجهیزات و غیره فعالیت کرده و تسهیلات لازم را برای انتقال تکنولوژی و دانش فنی به کشور فراهم سازد.از جمله اهدافی که در این مناطق دنبال می شود عبارتند از:انجام امور زیر بنایی،عمران و آبادانی،رشد و توسعه اقتصادی،سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی،ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا،حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی، ارایه خدمات عمومی.

با توجه به اهداف فوق، با ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در منطقه آزاد کیش، مزایا و تسهیلات ی ویژه ای برای سرمایه گذاران فراهم می آید. از جمله این مزایا و تسهیلات می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. معافیت مالیاتی 20 ساله برای هر نوع فعالیت اقتصادی
 2. صدور محصولات به داخل کشور بر اساس قانون ارزش افزوده
 3. ورود مواد اولیه و قطعات و ماشین آلات مورد نیاز کارخانه بدون پرداخت عوارض گمرکی و بندرگاهی
 4. تضمین و حمایت قانونی از سرمایه گذاری خارجی
 5. امکان ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و کشورهای همسابه ایران
 6. ارسال محصولات به داخل کشور بر اساس قانون ارزش افزوده
 7. 100% مالکیت خارجی
 8. دستیابی سریع،آسان،ارزان به بازارهای جهانی و بازارهای منطقه از طریق منطقه آزاد دبی
 9. وجود مراکز تجاری متعدد و مجهز و شبکه های توزیع منسجم
 10. امکان مشارکت با سرمایه گذاران خارجی بدون محدودیت در نسبت مشارکت و امکان سرمایه گذاری 100%خارجی
 11. عدم محدودیت در انتقال ارز به دیگر مناطق آزاد ایران با سایر کشورها
 12. ورود اتباع خارجی بدون اخذ روادید
 13. امکان صادرات کالاهای تولید شده در کیش به سرزمین اصلی در چارچوب نظام ارزش افزوده
 14. دسترسی به نیروی انسانی ارزان از ملیت های مختلف
 15. فروش و اجاره زمین برای ایرانیان و اجاره طویل المدت زمین برای خارجیان
 16. موقعیت استراتژیک و نزدیکی به مناطق نفت خیز عسلویه
 17. خدمات پولی و بانکی انعطاف پذیر
 18. شرایط و مقررات برای مصرف انرژی
 19. معافیت از حقوق گمرکی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی واحدهای تولیدی
 20. مقررات آسان برای ورود کالاهای مجاز
 21. وجود دانشگاه ها و مراکز علمی متعدد و معتبر
 22. تشریفات ساده برای صادرات مجدد و ترانزیت کالا
 23. بندرگاه با قابلیت پهلوگیری شناورها با ظرفیت 10 هزار تن
 24. تشریفات ثبت سهل و آسان شرکت ها،موسسات صنعتی،موسسات فرهنگی و مالکیت معنوی
 25. آزادی انتقال ارز به خارج بدون هیچگونه محدودیتی
 26. فعالیت بورس بین المللی اوراق بهادار و بورس نفت و محصولات پتروشیمی
 27. توسعه فعالیت های دانشگاهی و آموزشی در سطوح بین المللی
 28. تصمیم گیری کلیه امور تحت نظر سازمان منطقه آزاد کیش
 29. عدم نیاز به اخذ روادید برای ورود اتباع خارجی
 30. خدمات گسترده بانکی و بیمه ای
 31. ارائه خدمات پولی و بانکی رقابتی توسط بانک های خصوصی،خارجی و دولتی
 32. ارائه خدمات بیمه توسط انواع بیمه های دولتی و خصوصی

همان طور که گفتیم، با ثبت شرکت در کیش، می توانید از تمامی امکانات و تسهیلات فوق استفاده نمایید. لذا امروزه ثبت شرکت در منطقه آزاد کیش از اهمیت بسزایی برای تجار،صاحبان مشاغل و شرکت ها برخوردار است.جهت مطالعه ی بیشتر در رابطه با سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کیش، می توانید به دیگر مقالات سایت مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید:

- فرآیند ثبت شرکت در ایران

- مزایای تاسیس و ثبت شرکت چیست؟

- شرایط و مدارک ثبت شرکت خدماتی

مفتخریم که توانسته ایم به همت مشاورین متخصص و وکلاء بصیر و خوش نام و با تجربه، اعتماد شرکت ها و موسسات بزرگ تجاری و غیر تجاری را در سراسر ایران به خود جلب نماییم و با ارائه ی سرویس هایی با کیفیت مطلوب، رضایت خاطر مشتریانمان را فراهم آوریم.
ثبت شرکت فکر برتر،با ارائه خدماتی نوین همواره در خدمت شما عزیزان می باشد. 42143-021

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000

طراحی سایت توسط دارکوب