• تعریف شرکت سهامی

ماده 1 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت،شرکت سهامی را چنین تعریف می کند:"شرکت سهامی،شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام،به مبلغ اسمی سهام آن ها است".

- مراحل ثبت شرکت

- راهنمای گام به گام تشکیل و ثبت شرکت سهامی خاص

- نحوه ی تنظیم اظهارنامه ی ثبت شرکت سهامی خاص

سرمایه هر شرکت سهامی به قسمت های مساوی تقسیم می گردد،که هر قسمت آن را سهم می نامند.
منظور از مبلغ اسمی سهام هر صاحب سهم،کل مبلغی است که وی در شرکت سرمایه گذاری کرده است.مسوولیت هر صاحب سهم در برابر بدهی های شرکت محدود به همان مبلغ اسمی سهام او است.
به موجب ماده 2 لایحه مزبور"شرکت سهامی،شرکت بازرگانی محسوب می شود،ولو این که موضوع عملیات آن،بازرگانی نباشد".بنابراین،شرکت سهامی به محض تشکیل و ثبت،در زمره شرکت های تجاری قرار می گیرد.هر چند که برای انجام امور غیر تجاری،مانند خرید و فروش آپارتمان،تاسیس شده باشد و با توجه به اینکه موضوع شرکت های تجاری دیگر،باید حتماَ امور تجاری باشد،تا شرکت بازرگانی محسوب گردند،لذا می توان گفت که لایحه اصلاح قانون تجارت،در مورد شرکت های عام و خاص،قائل به استثنا شده و به این طریق خواسته است با وسعت بخشیدن به زمینه های فعالیت،موجبات بیشتر تشکیل آن ها،بخصوص تشکیل شرکت سهامی عام را که در آن سرمایه های کوچک از راه خرید سهام،امکان مشارکت و جریان پیدا می کند،فراهم آورد.

  • انواع شرکت های سهامی

شرکت سهامی بر دو نوع است:شرکت سهامی عام که در آن قسمتی از سرمایه به وسیله موسسین شرکت و قسمتی دیگر از طریق فروش سهام به مردم تامین می گردد.در شرکت سهامی خاص،که تمام سرمایه آن منحصراَ به وسیله موسسین تامین می گردد.
در شرکت سهامی خاص،تمام سرمایه آن منحصراَ به وسیله موسسین تامین می گردد.در شرکت های نوع اول«شرکت سهامی عام» و در شرکت های نوع دوم،عبارت «شرکت سهامی خاص» حتماَ باید قبل یا بعد از نام شرکت بدون فاصله با آن،در کلیه اوراق،اطلاعیه ها و آگهی های شرکت،به طور روشن و خوانا نوشته شود.

  • وجوه اشتراک شرکت های سهامی عام و خاص

1-هر دو شرکت بازرگانی محسوب می شوند اگرچه موضوع عملیاتشان بازرگانی نباشد.
2-سرمایه هر دو به قطعات سهام تقسیم شده و مسوولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها می باشد.
3-در هر دو شرکت ذکر سهامی عام یا خاص بلافاصله بعد از نام شرکت که کلیه اوراق اطلاعیه و آگهی ها ضروری است.
4-در هر دو شرکت موسسین نسبت به کلیه اقدامات و اعمالی که به منظور تاسیس و به ثبت رساندن شرکت انجام می دهند مسوولیت تضامنی دارند.

  • وجوه افتراق شرکت های سهامی عام و خاص

1-تشکیل مجمع عمومی موسس در شرکت های سهامی عام ضروری است اما در سهامی خاص ضرورتی ندارد.(مواد 16 و 17 ل.ا.ق.ت)
2-در سهامی عام در هنگام تاسیس 20% از سرمایه توسط موسسین تعهد و حداقل 35% توسط آنان به حساب جاری شرکت در شرف تاسیس سپرده می شود و مابقی از طریق فروش سهام عموم تامین می گردد اما در شرکت سهامی خاص تمام سرمایه توسط موسسین تعهد و تامین می گردد.
3-سرمایه شرکت سهامی عام در هنگام تاسیس حداقل 5 میلیون ریال و سهامی خاص حداقل 1 میلیون ریال می باشد.(ماده 6 ل.ا.ق.ت)
4-اظهارنامه ثبت شرکت در شرکت سهامی عام به امضای موسسین می رسد اما در سهامی خاص کلیه سهامداران باید آن را امضاء کنند.
5-شرکت سهامی عام برای فروش سهام باید اعلامیه پذیره نویسی منتشر نماید اما سهامی خاص این حق را ندارد.
6-انتشار اوراق قرضه تنها در شرکت سهامی عام ممکن است و شرکت سهامی خاص این توانایی را ندارد.(ماده 21 ل.ا.ق.ت)
7-امضای ورقه تعهد سهم در سهامی عام مستلزم قبول اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی می باشد اما در شرکت سهامی خاص اساسنامه باید به امضای کلیه سهامداران برسد(بند 2 ماده 4 بند 1 ماده 20 و ماده 23 ل.ا.ق.ت)
8-حداقل تعداد اعضا برای تشکیل شرکت سهامی عام 5 نفر و در شرکت سهامی خاص 3 نفر می باشد.
از همراهیتان سپاسگزاریم.
ثبت شرکت فکر برتر،با چندین دهه سابقه درخشان،افتخار این را دارد که به عنوان یکی  از قدیمی ترین مراکز ثبتی در خدمت شما متقاضیان گرامی باشد.
قدر مسلم آن است که همکاران متعهد ما،همواره مستعدند تا پاسخگوی سوالات و مشکلات شما عزیزان  باشند.برای این منظور می توانید از طریق شماره های تماس مذکور در سامانه،با متخصصان این مرکز در ارتباط باشید.

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000

طراحی سایت توسط دارکوب