نحوه ثبت شرکت در ترکیه و مزایای آن؟

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

اگر به فکر ورود به عرصه بین المللی تجارت باشید، قاعدتاً به ثبت شرکت در ترکیه نیز فکر کرده اید. از میان کشورهای همسایه ایران عزیزمان، کشور ترکیه به طور قطع یکی از بهترین مقاصد برای شما خواهد بود. رشد مناسب تجاری، اقتصادی این کشور در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از تجار و فعالان عرصه اقتصاد بوده است. همچنین موقعیت خاص جغرافیایی آسیایی، اروپایی این کشور برای تجارت بین المللی یک امکان خاص فراهم آورده است.  

 

چگونگی ثبت شرکت در ترکیه

دراین کشور شما به راحتی می توانید  کالاهای مورد نیاز خود را از کشورهای مختلف خریداری کرده، وجه  آن را به شرکت فروشنده حواله  نمایید و از فروشنده بخواهید تا محموله شما را به هر گمرکی که لازم است اعم از گمرکات ایران و یا کشوری ثالث ارسال نماید؛ چراکه از امکانات ویژه ثبت شرکت در این کشور می توان به عدم نیاز به شراکت شریک ترک اشاره کرد یعنی در این کشور شما می توانید مالک صد در صد شرکت خود باشید. 

توجه داشته باشید که ثبت شرکت در ترکیه برای شما نیاز شروع هر گونه فعالیت اقتصادی خواهد بود این فعالیت شامل هرگونه فعالیت اقتصادی مانند افتتاح یک رستوران، یک مغازه، آرایشگاه و یا هرگونه فعالیت است.

 

برخی از مزایای ثبت شرکت در ترکیه:

ثبت شرکت در ترکیه مزایای زیادی دارد. البته که برای برخی افراد این مزایا جذابیت چندانی ندارند، اما ممکن است برای شما جذاب باشد. برخی از مهم ترین مزایای ثبت شرکت ترکیه عبارت اند از:

 • ثبت شرکت بدون اجبار به داشتن شریک ترک
 • دریافت اقامت ترکیه
 • سفر به 10 ها کشور جهان بدون داشتن ویزا
 • هزینه مناسب زندگی و نگهداری شرکت
 • عدم پرداخت هزینه ثابت وپرداخت مالیات بر اساس درآمد شرکت

 اکثر شرکت هایی که در قانون تجارت ایران قابل ثبت هستند در کشور ترکیه نیز قابل ثبت می باشند و تفاوت های آن جرئی و اندک می باشد البته محبوب ترین و قابل قبول ترین انواع شرکت که به  ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص میباشد.

 

 شرکت های قابل ثبت در ترکیه:

شرکت های قابل ثبت در کشور ترکیه به شرح زیر است:

 

 شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه: 

در قانون ترکیه این شرکت حداقل با یک نفر و حداکثر با 50 نفر قابل ثبت می باشد و مسئولیت شرکاء در مقابل دیون شرکت به میزان سرمایه گذاری شده در شرکت می باشد. حداقل سرمایه برای تاسیس این شرکت 5000 لیر ترکیه می باشد. این شرایط تقریبا با شرایط ثبت شرکت مسئولیت محدود در ایران یکسان است.

 

 شرکت سهامی در ترکیه (خاص- عام):

همانطور که می دانید سرمایه در این نوع از شرکت به قسمتهای مساوی تقسیم شده است و سهام نام گرفته است ، تعداد سهم شرکا که حداقل می بایست 5 نفر باشند (متشکل از حقیقی و حقوقی) نامحدود است و می توانند به هر میزان که مایل هستند سهام خریداری نمایند. همچنین شرکاء در مقابل دیون شرکت به اندازه سهمشان مسئولند و نه بیشتر.

ثبت شرکت در ترکیه

 شرکت سهامی در ترکیه بر دو نوع است:

 •  شرکت سهامی خاص (سهامداران زیر 250 نفر)
 •  شرکت سهامی عام (سهامداران بیشتر 250 نفر)

شرایط مذکور برای ثبت شرکت سهامی در ترکیه، برای هردوی این نوع شرکت ها یکسان است. به همین دلیل افراد با در نظر داشتن آینده شرکت خود، می توانند بهترین انتخاب را نسبت به خاص یا عام بودن شرکت سهامی خود داشته باشند.

 

 شرکت تضامنی در ترکیه:

 این شرکت تحت نام خاص بین دو یا چند نفر قابل ثبت می باشد. در این شرکت در صورت بوجود آمدن بدهی و کافی نبودن سرمایه شرکت هریک از شرکاء مسئول پرداخت تمام دیون شرکت می باشد.

 

 شرکت مختلط در ترکیه:

 در این نوع از شرکت یک یا چند نفر از شرکاء (غیر از اشخاص حقوقی) مسئول تمام دیون شرکت می باشند و باقی شرکاء فقط به میزان سرمایه اولیه خود مسئول می باشند.

 

 موسسات مالی در ترکیه (صرافی):

 این موسسات در قالب یک شرکت سهامی قابل ثبت می باشد با این تفاوت که این موسسات برای شروع فعالیت نیاز به اخذ مجوز دارند.

 

 

 مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه:

 1. اصل پاسپورت هر یک از شرکاء (با اعتبار بیشتر از 6 ماه)
 2. دو قطعه عکس (رنگی – زمینه روشن)
 3. چند اسم انتخابی برای شرکت
 4. زمینه فعالیت شرکت
 5. تعیین درصد سهام هر یک از شرکاء در شرکت
 6. تعیین مدیر شرکت (یکی از شرکاء)
 7. تعیین آدرس دفتر شرکت در ترکیه
 8. دادن وکالت به شخص تعیین شده از دفتر راهبردی برای ثبت شرکت
 9. حداقل سرمایه 10000 لیر ترکیه

 

جمع بندی

ثبت شرکت در ترکیه دارای شرایط ویژه ای است که این شرایط را باید ریز به ریز رعایت کنید. شما با داشتن شرایط احراز قابل ثبت برای شرکت خود، می توانید اقدام به ثبت شرکت کنید. در ادامه با توجه به نوع شرکت و تعداد شرکا (در صورت وجود)، باید مدارک خود را آماده سازی کنید و این پروسه ساده را به اتمام برسانید.

اگر احساس می کنید در این راه، دچار دودلی یا سر درگمی شده اید و نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، جهت مشاوره رایگان می توانید با مجموعه فکر برتر و شماره 42143-021 در تماس باشید.

مقالات مرتبط

واحدهای ثبتی

تغییرات: 09129352517
تاسیس: 09128578441
عمان: 09128330765
برند: 09129350317
کارت بازرگانی: 09120907459
کد اقتصادی و ارزش افزوده: 09128348466
طرح صنعتی: 09128394102
اختراع و دانش بنیان: 09128579331

تماس با ما

جردن بالاتر از اسفندیار پ۱۴۱ طبقه سوم (جهت مراجعه حضوری)
تهران، خیابان فاطمی، روبروی سازمان آب، پلاک 223، ساختمان فکر برتر
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000
09128330765

بهینه سازی و سئو توسط شرکت سئو ایران