عناصر معنابخش نام تجاری

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

عناصر معنابخش نام تجاری، باید به گونه ای سازماندهی و هماهنگی شوند تا بتوان بر پايه ی آن، ارزش ويژه ی مبتنی بر مشتری را بوجود آورد. در اين قسمت به تشريح و توضيح عناصر معنابخش نام تجاری می پردازيم.

۱‐ عنوان نام تجاری:

يکي از مهمترين عناصر نام تجاری، عنوان نام تجاری است. عنوان نام تجاری در چند کلمه می تواند بيانگر ويژگی های نام تجاری باشد، زیراعنوان نام تجاری در ذهن مشتری به شدت با محصول گره خورده است. بنابراين تغيير در آن نسبت به ساير عناصر ديگر نام تجاری، سخت تر است.

بدین ترتیب، در هنگام انتخاب نام تجاری بايستی به تمامی جنبه های نام تجاری توجه نمود. درواقع نام و نشان تجاری می تواند ويژگی های هويت نام تجاری و موضع محصول را نشان دهد. 

۲‐ نشان ها و سمبل ها: 

اگرچه عنوان نام تجاری عنصر اصلی نام تجاری است، اما عناصر ديداری نيز نقش بسزايی در به وجود آوردن ارزش ويژه ی نام تجاری و آگاهی از نام تجاری ايفا می کند. در تحقيقی، احساسات مشتريان در دو مرحله مورد بررسی قرار گرفت.

در مرحله ی اول، فقط عنوان نام تجاری ارائه شد واحساسات مشتريان مورد سنجش قرار گرفت.
در مرحله ی دوم، عنوان نام تجاری به همراه نشانش ارائه شد و احساسات مشتريان برای بار دوم مورد سنجش قرار گرفت.
نتايج نشان داد که تا حد معناداری، احساسات دو گروه با يکديگر متفاوت بودند. بنابراين نشان ها دارای معنا و ويژگی هستند و قادر به تغيير ادراکات مشتريان از نام تجاری و محصول می باشند. به بیانی دیگر، نشان ها و سمبل ها روشی مناسب جهت شناسايی محصولات هستند و اين ويژگی به دليل قابل تشخيص بودن اين نشانه هااست. از دید دیگر، این ویژگی ها و نشان ها قابل انطباق بوده، زيرا آن ها اغلب کلامی نيستند و به خوبی مي توانند از بين فرهنگ ها و طبقات مختلف محصول عبور کنند.

3‐ کاراکترهای شخصيتی : 

کاراکترها نوعی ديگر از سمبل های نام تجاری هستند که به مثابه ی انسان يا ويژگی های واقعی و ...نمايان می شوند. به دليل اينکه اغلب آن ها رنگی بوده و تصورات را ايجاد می کنند، در ايجاد آگاهي از نام تجاری بسيار مؤثر می باشند. همچنين از آنجا که به طور مستقيم معنای محصول را ندارند، به راحتی آن ها را مي توان در بين طبقات مختلف محصول عبور داد.

۴‐ شعارها: 

اطلاعات توصيفی در جملات کوتاه در مورد نام تجاری را شعار مي گويند که نقش مهمي را در برنامه های بازاريابی خصوصاَ تبليغات ايفا مي نمايد. 

شعارها، همانند عنوان نام تجاری، ابزارهايی برای ايجاد ارزش ويژه ی نام تجاری  محسوب مي شوند  و معمولاَ نسبت به سایر عناصر نام تجاری، در طول زمان راحت تر تغيير مي کنند و بازاريابان در مورد آن ها انعطاف پذيری بيشتری دارند. 

۵‐ بسته بندی: 

بسته بندی يکی از مهمترين عناصر ايجاد ارزش ويژه ی نام تجاری است. از ديد مشتری و سازمان،بسته بندی بايد چندين هدف را برآورده سازد که برخي از آن ها عبارتند از شناسائی نام تجاری،برانگیزاننده، ارائه اطلاعات توصيفی و تسهيل حمل و نقل محصول و حفاظت از آن، تسهيل نگهداری وذخيره کردن، کمک به مصرف محصول و ... .

بازاريابان بايد در بسته بندی، اجزاء زيبائی شناختی و کارکردی را مطابق با سليقه و فرهنگ مصرف کنندگان در نظر بگيرند. ويژگي های زيبائی شناختی آن شامل رنگ، طراحی، اندازه و جنس، گرافيک و ... است. ظاهر بسته بندی اغلب يکي از ويژگی هايی است که مشتريان توسط آن با يک نام تجاری برانگيخته می شوند. بسته بندی می تواند يکي از ابزارهای مهم تشخيص نام تجاری و انتقال يا ارائه اطلاعاتی به منظور ساخت يا تقويت ويژگی های ارزشمند نام تجاری باشد. همچنين نوآوری در بسته بندی می تواند يک نقطه تمايز برای نام تجاری ايجاد کند. تحقيقات نشان داده است که تغيير در بسته بندی می تواند سریعاَ در فروش اثر بگذارد.

ثبت شرکت فکر برتر با چندین دهه خدمت و ارزش آفرینی آماده ی پاسخگویی به کلیه ی سوالات شما عزیزان در زمینه های حقوقی و ثبتی نظیر ثبت شرکت و ثبت برند می باشد.
شما همواره می توانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید. 02142143

واحدهای ثبتی

تغییرات: 09129352517
تاسیس: 09128578441
عمان: 09128330765
برند: 09129350317
کارت بازرگانی: 09120907459
کد اقتصادی و ارزش افزوده: 09128348466
طرح صنعتی: 09128394102
اختراع و دانش بنیان: 09128579331

تماس با ما

جردن بالاتر از اسفندیار پ۱۴۱ طبقه سوم (جهت مراجعه حضوری)
تهران، خیابان فاطمی، روبروی سازمان آب، پلاک 223، ساختمان فکر برتر
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000
09128330765

بهینه سازی و سئو توسط شرکت سئو ایران