امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

کانادا (canada) کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده است. کانادا با مساحت 9.98 میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. کبک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووااسکوشیا، اونتاریو، جزیره پرینس ادوارد و ساسکاچوان استان های این کشور هستند.

حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس کشور است و قانون به امضاء و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی پیدا می کند.
در این مطلب سعی بر این داریم که علاوه بر تبیین قوانین راجع به سرمایه گذاری در کانادا، به روش های  ثبت شرکت در این کشور بپردازیم:

قوانین راجع به سرمایه گذاری در کانادا:

به طور کلی فرد بیگانه برای تجارت در کانادا بدواً باید از فدرال صنعت مجوز سرمایه گذاری را به موجب قانون 1974 کسب نماید اما در مورد پیمان های اقتصادی بین المللی و سرمایه گذاری برای اعضای کشورهای عضو سازمان جهانی تجارت (OMC) قوانین ویژه ای برای ایجاد تسهیلات و رفع محدودیت ها تدوین گردیده است. علی الخصوص در ایالت کبک، محدودیت های اساسی در مورد بازرگانی بیگانگان وجود دارد و مقررات و آیین نامه های مخصوصی در این زمینه تدوین گردیده است.

اشخاص حقوقی خارج از اتحادیه کانادایی از جمله شرکت های شخص (شرکت تضامنی) تحت کنترل دولت کانادا می باشند و هویت صاحبان سهام و منافع و همچنین حق رای آنان طبق قانون مشخص گردیده است. اگر فرد خارجی در شرکت ها، اکثریت سهام را به تبع منافع و حق رای داشته باشد چنین سرمایه ای تحت کنترل می باشد در مورد خدمات مالی و بخش رادیویی و ارتباط از راه دور، قانونگذار استثنایی بر قانون سرمایه گذاری در کانادا وارد کرده است.

تا سنوات اخیر، بیگانگان نمی توانستند جمعاَ با داشتن سهام بیش از 25% حق رای در موسسات مالی فدرال داشته باشند، در حالی که یک فرد خارجی می توانست با داشتن 10% سهام حق رای داشته باشد. موافقت نامه های سازمان جهانی تجارت پارلمان فدرال کانادا را به این نتیجه رسانید که محدودیت مالکیت خارجیان را در موسسات مالی سیستم فدرال ملغی سازد و به همین ترتیب در مورد بانک های خارجی نیز محدودیت حق رای 12% کل سهام حذف گردید.

به موجب موافقت نامه سازمان جهانی تجارت و موافقت نامه (ALENA) کنترل ورود بانک خارجی به کانادا مستلزم دو شرط می باشد. اول اینکه بانک بیگانه نمی تواند از طریق افتتاح شعبه فعالیت نماید و وزیر امور اقتصادی و دارایی اجازه تاسیس بانک خارجی را زمانی صادر می کند که برای سیستم مالی کانادا مفید بوده و کشور مقابل نیز در مورد بانک های کانادایی همان رفتار متقابل را داشته باشند. ضمناَ بانک خارجی نمی تواند در کانادا بدون داشتن مجوز از وزارتخانه مذکور بیش از یک شعبه داشته باشد.

این محدودیت در مورد اعضاء اتحادیه (ALENA) اعمال نمی گردد. قانون بانک ها در کانادا نسبت به قانون سرمایه گذاری سخت تر می باشد و قانون سرمایه گذاری در کانادا کمتر برای سرمایه گذاری خارجی ایجاد مانع می کند و مالکیت وسایل ارتباط جمعی و پخش رادیویی باید در مالکیت و کنترل کانادایی ها باشد و نیز در مورد بهره برداری از منابع اورانیوم فرد خارجی نمی تواند بیش از 40% سهام را داشته باشد.همچنین مجوز حمل و نقل زمینی و هوایی و دریایی و صید بازرگانی توسط دولت به خارجیان داده می شود و خرید و فروش زمین های کشاورزی نیز برای غیر کانادایی ممنوع می باشد.در مورد انتقال زمین،قوانین استانی محدودیت هایی قائل شده و انتقال دهنده باید 33% ارزش زمین را به عنوان مالیات بپردازد و در شرکت های سهامی به موجب بند 2 ماده 105 قانون شرکت های مزبور،اکثریت مدیران باید مقیم و تبعه کانادا باشند و مجامع عمومی و هیات مدیره نمی تواند بدون حضور مدیران مقیم در کانادا تشکیل گردد.

در خاتمه، فرد خارجی مانند یک فرد کانادایی می تواند در مراجع قضایی دعوی نماید اما در استان کبک از خواهان خارجی وثیقه مطالبه می نمایند که در صورت رد دادخواست از محل وثیقه هزینه دادرسی و خسارت وارده را جبران نمایند.

ثبت شرکت در کانادا:
جهت ثبت شرکت در کانادا، قبل از هر اقدامی،چنانچه کار آزادی را ثبت می کنید حتماَ در رابطه با مجوزهای مربوط به آن نیز اطلاعاتی داشته باشید.در ضمن ممکن است از طرف شهرداری شهر نیز با محدودیت هایی روبرو باشید.

برای ثبت شرکت در کانادا، سه گزینه پیش رو دارید:    

Corporation(شرکت سهامی) 
در این روش که مثل ثبت شرکت به روش سهامی خاص یا عام در ایران است، بیزینس ثبت شده و به عنوان یک شخصیت حقوقی تلقی می شود. لذا مسوولیت بیزینش به شرکت ختم می گردد و نه به افراد صاحب آن.در این شیوه حداقل 2 نفر عضو نیاز است. چنانچه شرکتی ورشکست گردد صاحبانش ورشکسته تلقی نمی شوند. ثبت این نوع از شرکت می تواند بسیار هزینه بر باشد اما به دلیل قوانین حقوقی و مالیاتی ایده آل نظیر محدود شدن مسئولیت های مالی به شرکت، حمایت های دولتی و امکان توسعه و پیشرفت ثبت این نوع از شرکت ها طرفداران بسیاری دارد.

Sole proprietorships(مالکیت انحصاری)
در این روش که در اصطلاح عامیانه sole نامیده می شود فرد و تجارت یکی هستند.یعنی شخصی که تجارت را راه اندازی می کند مسئولیت مدیریت، قراردادها و مسایل مالی و کلیه امور تجاری را به عهده دارد. لذا در این روش کار آزاد به اسم یک نفر به ثبت می رسد و مدیر یا موسس شرکت مسئول کلیه اقدامات و تعهدات شرکت می باشد. ایراد این روش در  این است که درآمدش با درآمد شخصی فرد جمع می شود که ممکن است باعث افزایش مالیات پرداختی گردد. در ضمن فرد در چنین حالتی مسوولیت کامل دارد. لذا چنانچه ورشکست گردد ممکن است کل دارایی اش را از دست بدهد. در کانادا سابقه ورشکستگی بین 5 تا 7 سال در سابقه تجاری ورشکسته ثبت خواهد شد که آثار خوبی را برای تاجر به همراه نخواهد داشت.

Partnership(مشارکت)
ساختار این نوع واحدهای تجاری تا حدودی شبیه شرکت های تضامنی در ایران است. در این شیوه دو یا چند نفر با یکدیگر شراکت می کنند. معمولاَ این شیوه (به دلیل مسائل حقوقی پیچیده اش) در میان کسانی مانند زن و شوهر ها با استقبال بیشتری روبروست. این روش کاملاَ با روش قبلی شباهت دارد با این تفاوت که درآمد یا ضرر بیزینس بین شرکا تقسیم می گردد. ثبت بیزینس به این شیوه کمی مشکل تر از شیوه قبل است.
به جز واحدهای تجاری فوق به شیوه های دیگر نیز می توان در کانادا اقدام به تجارت کرد. از جمله این روش ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
-شعبه branch office
-سرمایه گذاری مشترکjoint venture
-شرکت فرعیsubsidiary

مقالات تخصصی ما را می توانید مطالعه و در ادامه از مشاوره رایگان تلفنی ما نیز بهره مند شوید. 42143-021 همکاران ما در ثبت شرکت فکر برتر، به شما در این زمینه مشاوره دقیق و راهبردی خواهند داد.

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
ایمیل:info@companyregister.ir
021-42017
021-42037000