الزامات اخذ رتبه پیمانکاری

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

رتبه بندی شرکت های پیمانکاری، بررسی میزان توانایی شرکت است که بر اساس ضوابط و آیین نامه هایی که توسط معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری مصوب می شود انجام می گیرد. در این مقاله الزام اخذ رتبه پیمانکاری را بررسی می کنیم.

شرکت های پیمانکاری با توجه به قراردادها و امکانات و وافراد امتیاز آور از 1 تا 5 رتبه بندی می شوند  که در واقع 5 پایین ترین و 1 بالاترین رتبه محسوب می شود. پس از ثبت شرکت و اخذ رتبه، شرکت های پیمانکاری می توانند برای ارتقاء رتبه خود اقدام نمایند. برای ارتقا رتبه از 5 به 1 در شرکت های پیمانکاری مبلغ ریالی پروژه های انجام شده در 15 سال اخیر توسط شرکت و نیروی فنی و مهندسی شرکت ارزیابی می گردد و در صورتی که شرکت امتیاز مورد نظر را کسب کند و اظهارنامه مالیاتی واجد شرایط را داشته باشد در آن صورت می تواند رتبه خود را از 5 به رتبه های بالاتر ارتقاء دهد.

برای رتبه بندی شرکت های پیمانکار ملاک اصلی تعداد نیروی فنی و مهندسی حاضر در هیئت مدیره ی یک شرکت و سوابق و تجربه ی کاری آن ها است.
معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری، شرکت ها را در 11 رشته مختلف رتبه بندی می کند که عبارتند از:

 1. ساختمان و ابنیه
 2. راه و ترابری
 3. صنعت و معدن
 4. تاسیسات و تجهیزات
 5. کشاورزی
 6. آب
 7. مرمت آثار باستانی
 8. کاوش های زمینی
 9. ارتباطات
 10. نفت و گاز
 11. نیرو

متقاضیان رتبه بندی شرکت های پیمانکاری می  بایست برای اخذ رتبه با ورود به سامانه ساجات به نشانی https://sajat.mporg.ir/profiling/login مدارک مورد نیاز را آماده و در این سامانه ثبت نام نمایند.
چنانچه قبلاَ در این سامانه عضو نبوده اید باید یک کاربر جدید ایجاد نمایید. پس از ثبت نام می توان با وارد نمودن شناسه کاربری و گذرواژه که به آدرس ایمیل یا دامنه ir ارسال شده است وارد سامانه تکمیل ثبت نام ساجات شوید. رتبه بندی شرکت در سامانه ساجات با توجه به اطلاعات و مستنداتی که وارد سامانه شده تشخیص داده خواهد شد.

نحوه پیگیری:
با توجه به امکانات ایجاد شده در سامانه جامع ساجات، حضور نماینده شرکت در محل تشخیص صلاحیت ضرورت ندارد و در موارد ضروری از مدیر عامل و یا یکی از اعضای هیات مدیره شرکت دعوت بعمل خواهد آمد.

الزام اخذ رتبه پیمانکار

1-پیمانکار موظف به رعایت مقررات حفاظت فنی و بهداشت کار است. پیمانکار قبل از شروع کار، ضوابط ویژه کارفرما را برای کار در کارگاه از کارفرما درخواست می کند و پس از دریافت آن ها و هماهنگی های لازم و تایید نهایی کارفرما، پیمانکار باید از آن پس، به آن ها عمل نماید.به هر حال پیمانکار موظف است همیشه اصول و مقررات متعارف را رعایت کند.

2-پیمانکار موظف است عملیات تجهیز کارگاه را،در مدت زمان تعیین شده برای تجهیز کارگاه و همچنین شرایط منطقه، در حد متعارف به انجام برساند. در مواردی که مشخصات فنی اجرایی ویژه ای، برای عملیات تجهیز و برچیدن کارگاه در اسناد و مدارک پیمان درج شده باشد، پیمانکار ملزم به رعایت آن است.

3-حفاظت  فیزیکی از کارها از جمله شامل نحوه حصارکشی، روشنایی، آتش نشانی، حراست و حفاظت از مصالح، تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی

4-پیمانکار موظف است بی درنگ پس از تحویل کارگاه، با توجه به فهرست تعیین شده برای تجهیز، طرح جانمایی تجهیز کارگاه را تهیه کرده و پس از تایید مهندس مشاور،آن را مبنای تجهیز کارگاه قرار دهد.

5-کارفرما بر طبق الزامات رتبه بندی شرکت ساجات با توجه به روش پیش بینی شده در اسناد و مدارک پیمان برای تامین آب، برق، گاز و مخابرات، پیمانکار را به دستگاه های اجرایی و سازمان های دولتی برای گرفتن انشعاب آب، برق، گاز و تلفن و یا گرفتن مجوز احداث چاه عمیق یا نیمه عمیق و موارد مشابه برای استفاده موقت در دوره ساختمان، معرفی می کند.

6-پیمانکار بر طبق الزامات رتبه بندی شرکت، موظف است به هزینه خود، ساختمان ها و تاسیسات موقت کارگاه را که برای تجهیز کارگاه احداث می کند در برابر حوادث اتفاقی، مانند آتش سوزی و سیل بیمه کند.

مدارک عمومی لازم جهت اخذ رتبه ی  1 الی 4 پیمانکاری

1-کپی برابر اصل شده ی مدارک ثبتی شرکت
2-مدارک ثبتی شرکت سهامی خاص شامل اساسنامه-اظهارنامه-روزنامه ی رسمی-تاسیس و تغییرات
3-مدارک ثبتی شرکت با مسئولیت محدود شامل اساسنامه-تقاضانامه-شرکت نامه-روزنامه ی رسمی-تاسیس و تغییرات
4-کپی شناسنامه ی کلیه ی سهامداران و اعضای هیئت مدیره و کپی کارت ملی آن ها
5-کپی برابر اصل شده ی مدارک تحصیلی اعضای امتیازآور شرکت
6-تصاویر کلیه ی موافقتنامه ها
7-تهیه ی سربرگ شرکت در سه نسخه
8-اظهارنامه ی مالیاتی شرکت مربوط به آخرین سال مالی قبل از تشکیل پرونده که به تایید و مهر سر ممیز مالیاتی مربوط رسیده باشد.

مدارک لازم جهت اخذ رتبه ی 5 پیمانکاری

1-کپی برابر اصل شده ی مدارک ثبتی شرکت
2-مدارک ثبتی شرکت سهامی خاص شامل اساسنامه، اظهارنامه، روزنامه ی رسمی، تاسیس و تغییرات
3-مدارک ثبتی شرکت با مسئولیت محدود شامل اساسنامه، تقاضانامه، شرکت نامه، روزنامه ی رسمی، تاسیس و تغییرات
4-ارائه اصل سند مالکیت یا اجاره نامه ی رسمی از دفتر مرکزی شرکت طبق روزنامه ی رسمی شرکت
5-کپی شناسنامه ی کلیه ی سهامداران و اعضای هیئت مدیره و کپی کارت ملی آن ها
6-کپی برابر اصل شده ی مدارک تحصیلی اعضای امتیاز آور شرکت

بیشتر بخوانید:

- دانستنی های ثبت شرکت در عمان

- آدرس اداره ثبت شرکت ها در اصفهان

تیم زبده و تخصصی ثبت شرکت فکر برتر همراه مشاوران و پیمانکاران محترم خواهند بود در:
_اخذ و تمدید و ارتقا رتبه بندی شرکت های پیمانکاری
_اخذ و تمدید و ارتقا رتبه بندی مشاوران
_اخذ و تمدید و ارتقا رتبه بندی شرکت های EPC
_رتبه بندی شرکت های انفورماتیک
_رتبه بندی اندوه سازان
_و کلیه اموری که منجر به ارتقاء و یا اخذ گواهی رتبه بندی گردد.

مشاوره رایگان: 42143-021

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000

طراحی سایت توسط دارکوب