انتخاب نام برتر برای ثبت علامت تجاری/برند

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تاثیرات نام برند ها برای صنایع توسعه یافته به عنوان ساختار مهمی است که بر رفتارهای مشتریان تاثیر می گذارد. لذا بحث برند و عوامل انتخاب نام برند یکی از شاخص های مهم و تاثیر گذار حتی در سطح بین المللی است و لازم است که نگاه دقیق تری در تجزیه و تحلیل انتخاب نام برند نمود.

ایجاد یک نام تجاری نشان دهنده ی سرمایه گذاری بر روی یک محصول می باشد. نام و نشان تجاری یا برند به عنوان یک دارایی غیر ملموس، مجموعه ای از ارزش های کارکردی و احساسی را به همراه دارد. به طوری که وجود یک نام تجاری قوی به عنوان یک مزیت رقابتی پایدار، اجازه دسترسی به سهم بازار بیشتری را فراهم می آورد و جایگاه خاصی را در بازاریابی برای محصول ایجاد می کند. امروزه، تعبیر نام تجاری به عنوان یک شخصیت، باعث انجام تحقیقات گسترده ای بر روی نام های تجاری به عنوان یک علامت نمادین که دارای شخصیت بوده و مورد پذیرش مشتریان می باشند شده است.

بیشتر بخوانید:

- ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان

- مراحل ثبت شرکت در اصفهان

در این مقاله به دنبال یافتن پاسخ این سوال کلیدی هستیم که عوامل تاثیرگذار در انتخاب نام یک علامت تجاری موفق کدامند؟ برندهای خوشنام از چه ویژگی هایی برخوردارند؟
با بررسی این عوامل می توان به فرصت های بزرگی برای موفقیت در بین سایر علایم تجاری و در حتی در سطح بین الملل دست یافت. قبل از هر چیز لازم است تا تعریف دقیقی از نام تجاری/برند ارائه دهیم.

نام تجاری رشته ای از بازاریابی است که در قرن نوزدهم با ورود محصولات بسته بندی شده به وجود آمد. زمانیکه تولیدات حمل می شدند کارخانجات باید آرم و نشان خود را بر روی محموله ها حک می کردند تا مشخص شود محصولات مربوط به کدام تولید کننده است.

یکی از قدیمی ترین تعاریف یک نام تجاری توسط انجمن بازاریابی آمریکا (AMA) در سال 1960 ارایه گردیده است. بنا بر تعریف انجمن بازاریابی آمریکا نام تجاری عبارت است از یک اسم، نماد یا طرح یا ترکیبی از آن ها به منظور شناسایی کالاها و خدمات ارایه شده توسط یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و تمیز دادن آن ها از محصولات رقبا.

از جمله مهم ترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب نام موفق برای برند شامل نکات ذیل است:

  • منحصر به فردی، خلاقیت و جذابیت: تغییرات مداوم و پایدار در صنعت علامت تجاری، مستلزم ایده های خلاق و بدیع می باشد تا برندها بتوانند حضور و رشد خود را در بازار ادامه دهند. نام گزیده شده می بایست جذاب باشد و دارای معنی و مفهوم مناسبی باشد.
  • تمایز: خصوصیات، نوع فعالیت، اهداف و ارزشهایی که نشانگر حس شخصیت هستند متمایز کننده ی یک نام تجاری از نام های دیگر می باشند. هویت برند، بیان کننده ی ویژگی های ایده آلی است که برند قصد دارد به مشتریان ارائه دهد. بر این اساس می توانید پایه و اساس تمایزات برند از رقبا و نمادین کردن آن ها را مهیا سازید.
  • توانایی ارتباط با مشتری: تفکر اساسی ای که در پشت یک نام تجاری قرار دارد درک روشن مشتریان از نام برند است. تحقیقات انجام شده بر روی نام یک برند نشان می دهد که مصرف کنندگان به طور طبیعی سه مشخصه ی صداقت، هیجان و برانگیختگی را در نظر می گیرند. مشتریان به ما کمک می کنند تا مناسب بودن ناممان را شناسایی کنیم و تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که از آن ها نظرخواهی کنیم.
  • برتری رقابتی: نام انتخاب شده نسبت به دیگر رقبا چگونه است؟ با توجه به نام سایر رقبا سرمایه گذاری در بازاریابی نام برند تا چه میزان در رقابت با آن ها می تواند اثربخش باشد؟

با پاسخ به این سوالات می توانید بهتر نام برند خود را مورد ارزیابی قرار دهید:

  • زیبایی ظاهری: در این راستا برخی از محققان بیان کرده اند که مشتریان ممکن است به خاطر داشتن ظاهری زیبا و آراسته و پرستیژی برتر در نام، با علامت تجاری ارتباط برقرار کنند. این به معنای شروعی موفقیت آمیز است. زمانیکه نام محصول از ارزش ظاهری بیشتری برخوردار باشد تاثیر بیشتری بر روی قصد خرید مشتری خواهد گذاشت. در این رابطه، آرم و لوگو را هم در نظر بگیرید.
  • صداقت: اعتبار نام تجاری از باورپذیری اطلاعات مرتبط با موقعیت و موضع محصول که در یک نام تجاری موجود است و مستلزم انجام با ثبات آنچه قول داده شده است می باشد.
  • سادگی: انتخاب نامی که پیچیده نباشد و به راحتی قابل تلفظ باشد به شما کمک می کند تا برندتان راحت تر در اذهان بماند.

پس از انتخاب نام برند، از اقدامات اساسی ثبت برند است. با ثبت برند، سازمان ها به دنبال در اختیار گرفتن حق مالکیت قانونی آن به عنوان یک وسیله پشتیبانی کننده در برابر تقلیدکنندگان می باشند. ثبت قانونی یک نام تجاری برای صاحبان آن حمایت قانونی فراهم می کند. در این راستا حفاظت قانونی از برند از گام های اصلی برای ایجاد یک برند قدرتمند است. شرکت هایی که دارای علائم و اسامی تجاری ثبت شده می باشند عملاَ در مقابل خط مشی های رقبا بیمه شده اند. از طرفی دیگر ثبت یک برند فواید و آثار بسیاری از جمله حق استعمال انحصاری علامت تجاری را به همراه دارد که به موجب آن از عرضه ی کالاهای مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده ای مشابه علامت تجاری دیگر هستند جلوگیری می گردد.

"ثبت شرکت فکر برتر، بزرگ ترین مرکز تخصصی ثبت شرکت و ثبت برند"
با ما تماس بگیرید. 42143-021

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000

طراحی سایت توسط دارکوب