چگونگی ثبت شرکت های کنسرسیوم و جوینت ونچر - 5.0 از 5 بر اساس 2 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تعریف کنسرسیوم و جوینت ونچر
کنسرسیوم Consortium)) لغتی لاتین به معنای هم فرجام و مشارکت است که به اتحاد چند فرد یا چند شرکت یا چند سازمان یا ترکیبی از آن ها با هم گفته می شود که برای رسیدن به یک هدف،فعالیت های هماهنگ دارند یا منابعشان را با هم جهت انجام سودآوری ادغام می کنند.لذا،چنانچه افراد یا شرکت ها و سازمان ها برای انجام یک پروژه خاص نظیر احداث یک پل با هم شرکت کنند به این شرکت کنسرسیوم گفته می شود.هر کنسرییوم دارای مدت محدودی است و با اتمام هدف،پایان می یابد.


شرکت کنسرسیوم زمانی تشکیل می شود که یک یا چند شرکت از طریق توافقنامه یا تفاهم نامه همکاری مقدماتی و تنظیم قرارداد تشکیل سرمایه گذاری مشترک،هدف واحدی را دنبال کنند.در شرکت های کنسرسیوم حدود و وظایف هر کدام از اعضای شرکت از طریق تفاهم نامه همکاری تعیین می گردد.
جوینت ونچر
جوینت ونچر(Joint Venture) یا مشارکت انتفاعی،به یک واحد تجاری مشترک گفته می شود که توسط دو یا چند مشارکت کننده برای هدف مشخص تجاری،مالی،یا فنی ایجاد می شود.به بیانی دیگر،جوینت ونچر،به اتحاد چند شرکت یا فرد و یا ترکیبی از آن ها جهت انجام فعالیت مشخص گفته می شود،بدون اینکه مدت معینی برایش در نظر گرفته شده باشد.نظیر اتحاد چند شرکت جهت انجام پروژه های نفتی
در معنای این اصطلاح حقوقی-تجاری تعابیر مختلف دیگری نظیر "مشارکت انتفاعی"،"سرمایه گذاری مشترک"،"مشارکت حقوقی" بکار برده می شود.
ویژگی های شرکت جوینت ونچر:

  • رابطه قراردادی

"جوینت ونچر" بر اساس یک قرارداد شکل می گیرد و مبتنی بر قرارداد است.
کلیه ی قواعد راجع به نقل و انتقال سهام،منع رقابت شرکا با شرکت،نحوه و میزان افزایش سرمایه و نحوه حل و فصل اختلافات بر اساس قرارداد "جوینت ونجر"تعیین و حل و فصل می شوند.

  • فعالیت مشخص

"جوینت ونچر" به منظور انجام فعالیت مشخص و خاص تشکیل می گردد و باید در زمینه ی فعالیت ابعاد اقتصادی و جغرافیایی خاص مدنظر گرفته شود.

  • کنترل مشترک

در چارچوب یک "جوینت ونچر"،طرفین با همکاری یکدیگر فعالیت خاصی را پیش می برند.در واقع دخالت فعال طرفین در اداره"جوینت ونچر"از وجوه ممیزه آن است.چنان چه یکی از طرفین با وجود مشارکت در تامین سرمایه و سهیم شدن در سود فعالیت از مشارکت فعال در مدیریت امتناع کند،نمی توان روابط ایجاد شده را تحت عنوان"جوینت ونچر" تحلیل نمود.

  • شرکت در نفع و ضرر

شرکا در تمامی سود و زیان های شرکت به یک اندازه سهم خواهند برد.

  • قالب حقوقی

روابط طرفین بر اساس قرارداد قابل تحلیل است.قالب حقوقی قرارداد جوینت ونچر بر مبنای نهادهای حقوقی کشور سرمایه پذیر انتخاب می گردد.
ثبت شرکت های کنسرسیوم و جوینت ونچر
شرکت های کنسرسیوم،جوینت ونچر را می توان در قالب شرکت سهامی خاص و یا شرکت با مسئولیت محدود به ثبت رساند.بدین جهت تهیه مدارک ذیل به منظور تقدیم آن ها به اداره ی محترم ثبت شرکت ها الزامی است.
1-تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت
2-شرکتنامه،اظهارنامه و اساسنامه در 2 نسخه
3-کپی روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن در صورت وجود
4-کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء
5-اخذ جواز
6-اخذ گواهی عدم سوء پیشینه تمامی اعضای هیات مدیره
بعد از تشکیل کنسرسیوم،نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به یکی از طرق ذیل ارتباط برقرار فرمایید:

  • شماره تماس:42143-021
  • سامانه ی پیامکی: 100042143
  • تماس با متخصصین فکر برتر از طریق شماره های مندرج در سامانه
  • سامانه ی تخصصی ثبت شرکت فکر برتر http://companyregister.ir
  • پست الکترونیکی به نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

"ثبت شرکت فکر برتر،بزرگ ترین مرکز تخصصی ثبت شرکت و ثبت برند"
(خدمات خوب،مشاوره ی رایگان)

تماس با ما

خیابان ولیعصر، تقاطع نیایش، بلوار اسفندیار، پلاک 90
تلفن: 42143-021
ایمیل:info@companyregister.ir
021-42017
021-42037000