ثبت شرکت حمل و نقل بین المللی کالا در ایران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

حمل و نقل در امر تجارت نقش مهمی دارد و طبیعی است بدون آن تجارت ممکن نیست.حمل و نقل از راه خشکی و دریا از زمان قدیم معمول بوده و با گذشت زمان تکامل یافته تا به امروز رسیده است.


در کشورهای صنعتی موضوع حمل و نقل از مسائل بسیار مهم می باشد؛زیرا برای تجارت کالا یگانه وسیله ارسال و دریافت است و در امر سیاحت نیز نقش عمده دارد.به همین دلیل شرکت های بزرگ کشتیرانی،راه آهن،هواپیمایی،اتوبوسرانی،تراموا و غیره  تشکیل شده که مخصوصاَ دخالت زیادی در زندگی روزمره انسان دارند و قاعدتاَ باید تحت نظم معینی درآیند.
به موجب ماده ی1 آیین نامه تاسیس و فعالیت شرکت های حمل و نقل بین المللی کالا،شرکت حمل و نقل بین المللی عبارت است از« یک شخصیت حقوقی که به منظور تصدی عملیات حمل و نقل بین المللی کالا شامل فعالیت های فورواردی،کریری و یا تواماَ تشکیل خواهد شد. شرکت های حمل و نقل جزء شرکت های تعاونی توزیع محسوب شده و جهت تاسیس شرکت نیازمند حداقل 7 نفر عضو می باشند».
برای انجام هر گونه عملیات حمل و نقل بین المللی کالا بوسیله بخش دولتی،تعاونی و خصوصی اخذ مجوز تاسیس شرکت و پروانه فعالیت از سازمان حمل و نقل و پایانه های کشور ضروری است.
وفق ماده 11 آیین نامه،تقاضای تاسیس شرکت می بایست مستقیماَ به واحد ذی ربط سازمان ارسال و با توجه به مقتضیات اجتماعی،اقتصادی و سایر عوامل من جمله کفایت یا عدم کفایت تعداد شرکت های موجود به تقاضاهای واصله رسیدگی و در صورت ضرورت از طریق انجام آزمون تخصصی از متقاضیان نسبت به قبول یا رد درخواست تاسیس شرکت های جدید اقدام نماید.

  • اشخاصی می توانند در آزمون تخصصی شرکت نمایند که دارای شرایط ذیل باشند:

الف-تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
ب-متدین به یکی از ادیان رسمی کشور
ج-عدم سوء پیشینه موثر کیفری که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی گردد.
د-عدم اعتیاد به مواد مخدر
ه-انجام خدمت سربازی یا معافیت دائم از آن
ن-داشتن حداقل 25 سال سن
و-داشتن حداقل دیپلم کامل متوسطه
ح-داشتن سابقه کار مفید اجرایی در امر حمل و نقل بین الملل به شرح ذیل:
دیپلم 8 سال-فوق دیپلم 6 سال-لیسانس 4 سال-فوق لیسانس 3 سال-دکترا 2 سال
نکته:در مورد افرادی که دارای مدرک دانشگاهی در زمینه حمل و نقل می باشند دو سال از سابقه تعیین شده در رده مدرک تحصیلی وی کسر می شود.

  • سابقه کار مفید به یکی از شیوه های ذیل احراز می گردد:

الف-تاییدیه وزارتخانه یا سازمانی که متقاضی دارای سوابق مفید اجرایی در حمل و نقل بین المللی بوده است،با ارائه اسنادی از قبیل بازخریدی یا بازنشستگی یا مستعفی شدن
ب-روزنامه رسمی کشور مبنی بر عضویت متقاضی در هیات مدیره شرکت یا شرکت های حمل و نقل بین المللی کالا و یا اشتغال به سمت مدیریت عامل
ج-تاییدیه سازمان تامین اجتماعی مبنی بر اینکه متقاضی در شرکت یا شرکت های حمل و نقل بین المللی به لحاظ اشتغال در امر حمل و نقل بین المللی کالا حق بیمه پرداخت نموده است.( این دسته از متقاضیان می بایست اشتغال عملی آن ها در زمینه کار مفید اجرایی حمل و نقل بین المللی مورد تایید انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی مربوط قرار گیرد.)
اشخاصی که در آزمون تاسیس قبول می شوند موظفند ظرف مدت حداکثر سه ماه از اعلام نتایج قبولی در آزمون،نسبت به ارائه پیش نویس اساسنامه،شرکتنامه و فهرست اسامی هیات موسس شرکت در شرف تاسیس و همچنین سند رسمی مالکیت یا اجاره دفتر کار بنام خود یا یکی از اعضای هیات موسس را به ضمیمه سایر اطلاعات مورد نیاز به سازمان ارائه تا پس از بررسی و تطبیق مدارک اجازه ثبت شرکت صادر گردد.(دفتر کار شرکت می بایست دارای کاربری اداری یا تجاری بوده و مورد تایید سازمان برای اشتغال به امور حمل و نقل بین المللی قرار گیرد).
هیات موسس موظف است حداکثر ظرف مدت 6 ماه از تاریخ گرفتن مجوز ثبت نسبت به تاسیس شرکت اقدام و یک نسخه کامل مدارک ثبتی و آگهی تاسیس را که به تایید اداره ثبت شرکت ها رسیده باشد به سازمان ارائه و تحویل دهد.
چنانچه ظرف مهلت های مذکور،شرکت به ثبت نرسد مجوز صادره کان لم یکن تلقی می گردد.
_مدت اعتبار پروانه فعالیت،سه سال می باشد.تمدید مجوز اخذ شده پس از مدت فوق مستلزم رعایت شرایط ذیل است:
1-شرکت مدیر عامل تعاونی مذکور در دوره های آموزشی کوتاه مدت یا شرکت در همایش های آموزشی که این سازمان برگزار می کند.
2-نداشتن تخلف قاچاق که از سوی مراجع قضایی بررسی می شود.
3-ارزیابی نحوه فعالیت و عملکرد شرکت از سوی اتاق بازرگانی و سازمان صنایع و معادن
از انتخابتان متشکریم.
پل ارتباطی ما:

  • شماره تماس:42143-021
  • سامانه ی پیامکی: 100042143
  • تماس با مشاوران ارشد از طریق شماره های مندرج در سامانه
  • سامانه ی تخصصی ثبت شرکت فکر برتر http://companyregister.ir
  • پست الکترونیکی به نشانی info@ companyregister.ir

آدرس:تهران،خیابان ولیعصر،تقاطع نیایش،بلوار اسفندیار،پلاک 90

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000

طراحی سایت توسط دارکوب