امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

استان فارس یکی از استان های ایران است که در بخش جنوب این کشور واقع شده است. کشاورزی و دامداری دو منبع مهم اقتصادی استان فارس می باشند. این استان رتبه نخست تولید گندم در کشور را به خود اختصاص داده است.
خودروسازی، پتروشیمی، صنایع مخابرات ، غذاهای فرآوری شده، لبنیات ، صنایع داروسازی، سیمان ، پارچه بافی، شکر و قند، نوشیدنی های غیرالکلی، صنایع گوشتی ، پالایشگاه نفت ، پتروشیمی ، لاستیک سازی و صنایع الکترونیک از مهم ترین صنایع استان فارس به شمار می آیند.
یکی از اساسی ترین اقداماتی که اشخاص در فارس می توانند از طریق آن از تجربه و تخصص یکدیگر بهره مند گردند ثبت برند است.
برند ، نام یا نمادی است که با هدف فروش محصولات یا خدمات به کار برده می شود . یک نام تجاری یا برند قدرتمند قادر است نقش راهبردی گسترده تری را در یک کسب و کار ایفا کند. نام های تجاری علاوه بر تسلط به سهم بازارهای هدف، گزینه هایی را برای رشد کسب و کار ایجاد می کند و ضمن جذب، حفظ کارکنان ماهر و مستعد ارزش خود را در نزد ذی نفعان بهبود می بخشند.
حمایت از برند به دارندگان برند در استفاده از آن در جهت توسعه محصولات خود از لحاظ کمی و کیفی کمک شایانی می کند و از منظر دیگر برای مصرف کننده امکان انتخاب از میان چندین گزینه را تسهیل می نماید. لذا حق استعمال و استفاده انحصاری برای کسی شناخته می شود که مطابق مقررات قانون برند خود را به ثبت رسانده باشد که در بند د ماده 40 مدت اعتبار و حمایت از آن را 10 سال قرار داده است و در صورت تجدید برند توسط صاحب آن حق استعمال انحصاری برای ده سال دیگر تضمین می گردد که در قانون ایران این تجدید برند محتاج به آگهی مجدد نیست.
لذا مالک برند ثبت شده بر اساس حق استعمال انحصاری که به دست می آورد می تواند :
1- خواستار منع استعمال علامت تجاری یکسان یا مشابه با علامت خود که از سوی شخص  دیگر و بدون اجازه او صورت می گیرد شود. تقاضای منع استعمال در دادگاه قابل ارائه است.
2- خواستار رد اظهارنامه ثبت علامت تجاری یکسان یا مشابه خود که از سوی شخص دیگری در ادامه مالکیت صنعتی ارائه شده است بشود.
3- خواستار ابطال ثبت علامت تجاری یکسان یا مشابه با علامت تجاری خود توسط دیگران شود.
حق استعمال انحصاری در تمامی نقاط کشور ایران قابل استناد است و در واقع اصل صلاحیت سرزمینی حاکم بوده و محدود به مکان خاصی نمی باشد لذا هر کس در هر نقطه از ایران علامت تجاری یکسان یا مشابه با علامت ثبت شده را به کار ببرد مالک علامت تجاری ثبت شده می تواند منع استعمال آن را تقاضا نماید.
از جمله سایر مزایای ثبت برند می توان به موارد ذیل اشاره کرد :
- از برند و آرم تجاری برای دریافت گواهی و نشان استاندارد استفاده می شود.
- با ثبت برند ، شرکت ها ملزم می شوند که کیفیت محصولاتشان را بالا ببرند تا نام و نشانشان موفق تر و ماندگار تر شود.
- این علامت ها نوعی ابزار برای بازاریابی محسوب می شوند که شهرت شرکت ها بر اساس آن صورت می گیرد و وجهه شرکت ها بر پایه ی آن ها شکل می گیرد.
- در قراردادهای اعطای نمایندگی، این گزینه از مهم ترین ویژگی هایی است که باید قید شود.
- در صورتی که شرکت بتواند برند سازی موفقی داشته باشد، می توان برند را جزء دارایی های ارزشمند این شرکت به شمار آورد.
- شرکت ها برای دریافت تسهیلات نیاز به ارائه آرم تجاری خود دارند.

  • علائم قابل ثبت

هرگونه کلمه، حرف، عدد، ترسیم ، شکل ، رنگ ، تصویر ، برچسب و یا ترکیبی از آن ها که قابلیت تشخیص کالا و خدمات را برای شرکت داشته باشد قابل ثبت می باشد. در برخی کشورها شعارهای تبلیغاتی نیز می توانند به عنوان علامت تجاری ثبت شوند. هر چند با توجه به تعداد روزافزون کشورها و شرکت ها و اشخاص حقیقی و ورود روزافزون آن ها به عرصه تجارت باعث می شود علائمی غیرمرسوم نیز پای خود را به عرصه علائم تجاری باز کرده و اجازه ثبت پیدا کنند. مانند رنگ ها، بوها، علائم سه بعدی ، صداها و ... ولی بسیاری از کشورها تنها اجازه ثبت نشان هایی را می دهند که قابل رویت بوده و قابلیت نمایش گرافیکی را دارند.

  • علائم غیرقابل ثبت

علائمی که ثبت آن ها ممکن نیست، دو گروه می باشند. برخی از آن ها به دلیل فقدان " صفت مشخصه " و " وجه تمایز " و گروهی به جهت مغایرت با " حفظ منافع عمومی " شرایط لازم را برای ثبت شدن ندارند. این موارد عبارتند از:
1- غیرقابل ثبت به دلیل فقدان ویژگی تمایز بخش
2- واژه های عمومی یا غیراختصاصی
3- غیرقابل ثبت به دلیل حفظ منافع عمومی
4- علائم تجاری مخالف با نظم عمومی و یا اخلاق حسنه
5- غیرقابل ثبت بودن علائم رسمی کشورها ، موسسات عمومی و سازمان های بین المللی

  • ثبت اضافه کالا و طبقه در استان :

با ورود به سامانه ثبت علامت تجاری و انتخاب گزینه ثبت اظهارنامه افزایش کالا و طبقه شروع به تکمیل و تدوین این اظهارنامه می نمایید کلیه مراحل ثبت افزایش کالای یک برند تجاری همانند ثبت آن می باشد با این تفاوت که اظهارنامه سابق شما در اداره مالکیت صنعتی موجود می باشد. با ارسال این اظهارنامه کارشناس اداره مالکیت صنعتی اقدام به بررسی پرونده می نماید و چنانچه مورد تایید قرار بگیرد با پرداخت هزینه های اضافه طبقات آگهی آن انتشار می یابد.

  • شرایط ثبت برند :

ثبت برند به عنوان یکی از مهم ترین موارد فعالیت اقتصادی در تمامی جوامع مطرح می باشد که طبعاَ شرایط آن با توجه به قوانین کشور، عرف و عادت جامعه و ... متفاوت می باشد و بنا به مصلح جامعه مذهب و باورهای اجتماعی دارای محدودیت هایی نیز می باشد. در انتخاب برند به موارد ذیل توجه داشته باشید :
1- در انتخاب برند ابداع و نوآوری داشته باشید و خلاقانه عمل کنید.
2- برند خود را ساده طراحی کنید تا موجب گمراهی مخاطبان نگردد.
3- برند در مقایسه با سایر برندهای مشابه متمایز باشد و توسط افراد عادی قابل تشخیص باشد.

  • مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند :

1- اظهارنامه، که عبارت است از برگ های چاپی که از طرف اداره کل مالکیت صنعتی، در اختیار متقاضیان گذاشته می شود و به وسیله آن ها تکمیل می گردد.
2- ده عدد نمونه علامت ، به شکلی که استعمال می شود. به علاوه نمونه های اضافی، به تعداد یک نمونه برای هر طبقه اضافی که درخواست می شود.
درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه، یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء نماید. نمونه سوم ، در موقع ثبت بر روی صفحه مربوط، در دفتر ثبت و نمونه چهارم، بر روی تصدیق ثبت ، الصاق می شود. ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. بر روی هر نمونه الصاق شده به طریق بالا، مهر اداره کل مالکیت صنعتی زده می شود به طریقی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی صفحه قرار گیرد.
3- یک کلیشه واضح و خوانا برای چاپ علامت، که ابعاد آن نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. اضافه می شود در صورتی که ، علامت عبارت از یک یا چند کلمه بوده و دارای هیچگونه تصویر و حروف مخصوص نباشد، تقاضاکننده ثبت، مجبور به ضمیمه کردن کلیشه نخواهد بود.
4- نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالت نامه، در صورتی که تقاضای ثبت به وسیله وکیل به عمل آید.
5- در صورتی که علامت در خارجه به ثبت رسیده باشد، تسلیم رونوشت گواهی شده از طرف اداره صادرکننده آن به زبان اصلی، به انضمام ترجمه غیررسمی آن به فارسی، به مسئولیت تقاضاکننده ثبت ، الزامی است.
6- در صورتی که علامت برای تشخیص امتیاز محصول جماعتی یا محصول یک شهر یا یک ناحیه از کشور اختیار شود، گواهینامه از طرف مقام صلاحیتدار، دایر بر تصدیق استفاده از علامت مزبور، به وسیله سازندگان کالاهای مربوط به آن. ( مقام صلاحیتدار مزبور عبارت است از اتحادیه صنفی، اطاق بازرگانی ، شهرداری ، و فرمانداری )

  • مراحل ثبت برند در فارس

- انتخاب نام مناسب جهت ثبت برند
- اخذ استعلام جهت بررسی سوابق ثبتی نام
- تجمیع مدارک مورد نیاز
- تنظیم اظهارنامه ثبت برند در فارس و ارجاع به اداره
- بررسی پرونده توسط کارشناس مربوطه و در صورت عدم نقص، صدور آگهی ثبت برند
- انتشار آگهی اول در روزنامه رسمی کشور
- گذشت سی روز جهت اعلام اعتراض از سوی معترضین
- صدور ابلاغیه پذیرش در صورت نبود اعتراض
- صدور آگهی رسمی ثبت برند
- انتشار آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی کشور
- اخذ گواهینامه ثبت برند
در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.
همکاران ما در ثبت شرکت فکر برتر، با افتخار در خدمت شما خواهند بود.

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
ایمیل:info@companyregister.ir
021-42017
021-42037000