انواع افزایش سرمایه در شرکت سهامی

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تصمیم گیری درباره افزایش سرمایه شرکت سهامی، در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده است. انواع افزایش سرمایه شرکت های سهامی را می توان به دو نوع تشریح کرد؛ یکی از طریق صدور سهام جدید و دیگری از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود.

شرایط افزایش سرمایه:
افزایش سرمایه به تصمیم مجمع عمومی فوق العاده صورت می گیرد. مادام که سرمایه قبلی شرکت تماماَ تادیه نشده است،افزایش سرمایه تحت هیچ عنوان مجاز نخواهد بود. مجمع عمومی فوق العاده می تواند به هیات مدیره اجازه دهد که ظرف مدت معینی که نباید از پنج سال تجاوز کند، سرمایه شرکت را تا میزان مبلغ معینی، به یکی از طرق مذکور در فوق افزایش دهد.

لازم است ذکر شود که به تصریح قانون، اساسنامه شرکت نمی تواند متضمن اختیار افزایش سرمایه برای هیات مدیره باشد. هیات مدیره در هر حال، خواه در اجرای تصمیم مجمع عمومی فوق العاده و خواه با استفاده از اجازه ای که مجمع مذکور به وی داده است، در هر نوبت پس از عملی ساختن افزایش سرمایه مکلف است حداکثر ظرف یک ماه مراتب را ضمن اصلاح اساسنامه و قید سرمایه جدید به جای سرمایه ثبت شده، به مرجع ثبت شرکت ها اعلام کند تا پس از ثبت، جهت اطلاع عموم آگهی شود.

پیشنهاد هیات مدیره و گزارش بازرسان:
مجمع عمومی فوق العاده،به پیشنهاد هیات مدیره، پس از قرائت گزارش بازرسان یا بازرسان، در مورد افزایش سرمایه شرکت اتخاذ تصمیم می کند. پیشنهاد هیات مدیره راجع به افزایش سرمایه، باید متضمن توجیه لزوم افزایش سرمایه و نیز شامل گزارشی درباره امور شرکت از بدو سال مالی در جریان و اگر تا آن موقع مجمع عمومی عادی نسبت به حساب های سال مالی قبل تصمیم نگرفته باشد، حاکی از وضع شرکت از ابتدای سال مالی قبل باشد. گزارش بازرس یا بازرسان باید شامل اظهارنظر درباره پیشنهاد هیات مدیره باشد.

مستهلک شدن هزینه ها:
هزینه های افزایش سرمایه باید حداکثر تا پنج سال از تاریخی که اینگونه هزینه ها به عمل آمده است مستهلک شود.در صورتی که سهام جدیدی که در نتیجه افزایش سرمایه صادر می شود،به قیمتی بیش از مبلغ اسمی،فروخته شده باشد هزینه های افزایش سرمایه را می توان از محل این اضافه ارزش مستهلک نمود.

افزایش سرمایه از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام:

افزایش سرمایه از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود،به تصریح ماده 159 لایحه اصلاح قانون تجارت،در صورتی که برای صاحبان سهام ایجاد تعهد کند ممکن نخواهد بود مگر آنکه کلیه صاحبان سهام با آن موافق باشند.بنابراین تصمیم به افزایش سرمایه از طریق افزایش مبلغ اسمی سهام  که در آن مبلغ اضافه شده را باید سهامداران پرداخت کنند به اتفاق آراء نیاز دارد و در صورت تصویب لازم است که کلیه افزایش سرمایه نقداَ پرداخت شود.

به علت عدم منع قانونی،در این افزایش،به تصویب مجمع عمومی فوق العاده، تادیه مبلغ اضافه شده به مبلغ اسمی سهام، می تواند از طریق انتقال سود تقسیم نشده یا اندوخته شرکت به عمل آید، که در این صورت چون افزایش سرمایه برای صاحبان سهام ایجاد تعهد نمی کند می توان گفت که نیازی به اتفاق آراء آن ها نبوده و تصمیم گیری درباره آن ها، با اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسه رسمی مجمع عمومی فوق العاده ممکن خواهد بود.

لازم است اضافه شود که در افزایش سرمایه از طریق انتقال اندوخته به سرمایه، چون به تصریح قانون "انتقال اندوخته قانونی به سرمایه ممنوع است" لذا باید از اندوخته های دیگر شرکت استفاده شود. هر گاه افزایش سرمایه از طریق افزایش مبلغ اسمی سهام به اتفاق آراء سهامداران به تصویب برسد و سهامداران ظرف مهلت تعیین شده، به تادیه نقدی تمام مبلغ اضافه شده به مبلغ سهام خود اقدام نکنند، می توان طبق مقررات ماده 35 لایحه اصلاح قانون تجارت عمل کرد.

توضیح اینکه به موجب قسمت اخیر ماده، پس از اخطار از طرف شرکت به صاحب سهم و گذشتن یک ماه، اگر مبلغ مورد مطالبه تماماَ پرداخت نشود، شرکت اینگونه سهام را در صورتی که در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده باشد از طریق بورس، وگرنه از طریق مزایده به فروش خواهد رسانید. از حاصل فروش، کلیه هزینه های مترتبه و بدهی صاحب سهم، برداشت گردیده و اگر مازادی باشد به وی پرداخت می شود.

افزایش سرمایه از طریق صدور سهام جدید

افزایش سرمایه ممکن است از طریق صدور سهام جدید صورت گیرد. در این صورت باید مبلغ اسمی سهام جدید،با مبلغ اسمی سهام سابق برابر باشد.
طرق تادیه مبلغ اسمی سهام جدید عبارت است از:

  1. تادیه مبلغ اسمی از طرف خریداران.این تادیه در سهام مربوط به شرکت سهامی عام باید نقدی باشد ولی در سهام مربوط به شرکت سهامی خاص،به تجویز قانون،به غیر نقد نیز ممکن است.
  2. تبدیل "مطالبات حال شده" اشخاص از شرکت،به سهام جدید.
  3. انتقال " سود تقسیم نشده" یا "اندوخته" شرکت یا "عواید حاصل از اضافه ارزش سهام جدید" ،به سرمایه شرکت.
  4. تبدیل اوراق قرضه به سهام اضافه ارزش سهم و محل مصرف آن:

شرکت می تواند در فروش سهام جدید،مبلغی علاوه بر مبلغ اسمی سهم، از خریداران دریافت کند. این مبلغ را "اضافه ارزش سهم" می نامند. شرکت می تواند عواید حاصل از اضافه ارزش سهام فروخته شده را به اندوخته منتقل کند یا آن را نقداَ بین صاحبان سهام سابق تقسیم نماید یا در ازاء آن سهام جدید به صاحبان سهام سابق بدهد. نیز همان طور که گفته شد هزینه های افزایش سرمایه را می توان از محل این اضافه ارزش مستهلک نمود.
امید است که تدوین این نوشتار،توانسته باشد راهگشای خوانندگان محترم بوده و در رفع مشکلات آن ها موثر واقع شود .توصیه می شود در جهت رفع مشکلات حقوقی و ثبتی حدالامکان از کارشناسان و متخصصین کارآزموده استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید:

- مراحل ثبت تغییرات شرکت

- ثبت شرکت در کانادا

- ثبت شرکت در مشهد مقدس

- هزینه آگهی ثبت شرکت

همکاران ما در ثبت شرکت فکر برتر،با سال ها تجربه و با استفاده از کارشناسان و بازنشستگان خبره برآنند تا خدمات ارزنده ای به شما متقاضیان عزیز ارئه نمایند. 42143-021

واحدهای ثبتی

تغییرات: 09129352517
تاسیس: 09128578441
عمان: 09128330765
برند: 09129350317
کارت بازرگانی: 09120907459
کد اقتصادی و ارزش افزوده: 09128348466
طرح صنعتی: 09128394102
اختراع و دانش بنیان: 09128579331

تماس با ما

جردن بالاتر از اسفندیار پ۱۴۱ طبقه سوم (جهت مراجعه حضوری)
تهران، خیابان فاطمی، روبروی سازمان آب، پلاک 223، ساختمان فکر برتر
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000
09128330765

بهینه سازی و سئو توسط شرکت سئو ایران