نحوه ی انتخاب مدیر عامل شرکت و اعلام آن به مرجع ثبت شرکت ها

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

انتخاب مدیر عامل و مدت مدیریت
هیات مدیره باید اقلاَ یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عامل شرکت برگزیند و حدود اختیارات و مدت تصدی و حق الزحمه او را تعیین کند.در صورتی که مدیر عامل عضو هیات مدیره باشد،دوره مدیریت او از مدت عضویت او در هیات مدیره بیشتر نخواهد بود.مدیر عامل شرکت نمی تواند در عین حال رئیس هیات مدیره همان شرکت باشد،مگر با تصویب سه چهارم آراء حاضر در مجمع عمومی."هیات مدیره در هر موقع می تواند مدیر عامل را عزل نماید."( ماده 124 لایحه اصلاح قانون تجارت و تبصره آن)

- شرایط ثبت شرکت در منطقه آزاد کیش

- شرکت سهامی عام چیست و چگونه تشکیل می شود؟

- ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان

داشتن مدیر عامل برای شرکت سهامی عام یا خاص،الزامی است.در این خصوص تصریحی در لایحه مزبور مشاهده نمی شود.ولی این الزام،از عبارت اول ماده 124 فوق الذکر که هیات مدیره را ملزم به انتخاب مدیر عامل می کند،مستفاد می گردد.
انتخاب مدیر عامل باید در جلسه رسمی هیات مدیره به عمل آید.چون قانون اکثریت خاصی را برای انتخاب مدیر عامل مقرر نداشته،پس باید گفت که تعیین مدیر عامل مانند سایر تصمیمات هیات مدیره باید با اکثریت آراء حاضران در جلسه رسمی آن صورت گیرد.مگر آن که در اساسنامه اکثریت بیشتری مقرر شده باشد.
از قید "اقلاَ " در  بیان عبارت اول فوق الذکر ماده 124،معلوم می شود که هیات مدیره می تواند بیش از یک مدیر عامل برای شرکت انتخاب کند.مدیر عامل را می توان از بین اعضای هیات مدیره یا سهامداران شرکت یا خروج از آن انتخاب کرد.
نمایندگی و حق امضای مدیر عامل
مدیر عامل شرکت در حدود اختیاراتی که توسط هیات مدیره به او تفویض شده است،نماینده شرکت محسوب است و حق امضاء دارد.معمولاَ اوراق عادی و نامه های شرکت به امضای مدیر عامل می رسد،ولی کلیه چک ها و قراردادها و اسناد و اوراقی که برای شرکت ایجاد تعهد می کند،به وسیله مدیر عامل و صاحب یا صاحبان امضای مجاز دیگر،امضا می شود.
در صورتی  که هیات مدیره با استفاده از تجویز ماده 124،بیش از یک نفر به مدیریت عاملی شرکت برگزیند،لازم است که حدود اختیارات هر یک از آن ها را تعیین نماید.یا اگر قرار است اختیارات آن ها جمعی باشد در این صورت طریق تصمیم گیری آنان که به اکثریت یا به اتفاق آراء خواهد بود باید در اساسنامه پیش بینی شده باشد.
مدیر عامل باید شخص حقیقی باشد.شخص حقوقی را نمی توان به سمت مدیر عاملی شرکت سهامی انتخاب کرد.
هیات مدیره باید با مدیر عامل منتخب،قرارداد استخدامی منعقد نماید و بلافاصله باید نام و مشخصات و حدود اختیارات مدیر عامل را با ارسال نسخه ای از صورتجلسه هیات مدیره حاکی از انتخاب وی،به مرجع ثبت اعلام کند،تا پس از ثبت،در روزنامه رسمی آگهی شود.
حدود اختیارات و وظایف مدیر عامل:
اهم امور مربوط به اختیارات و وظایف مدیر عامل،در زمینه های ذیل خواهد بود:
_حفظ اموال و اسناد شرکت
_مباشرت یا نظارت در تنظیم دفاتر قانونی
_ثبت و حفظ اموال و اسناد شرکت
_مباشرت یا نظارت در تنظیم دفاتر قانونی
-ثبت و نگاهداری حساب ها و رسیدگی به آن ها
_تهیه وسایل لازم و ایجاد امکانات مورد لزوم برای گردش عادی کار شرکت
_تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان و تسلیم به موقع آن به هیات مدیره
_استخدام کارمند و متخصص در مورد لزوم شرکت و نظارت و مراقبت در کار آن ها و تشویق مواخذه و در صورت ضرورت،اخراج آنان طبق مقررات قانونی و مقررات استخدامی شرکت
_نظارت و مراقبت در هزینه های شرکت با رعایت صلاح و غبطه شرکت
_انجام امور تجارتی و خرید و فروش طبق آیین نامه معاملات شرکت و در حدود موضوع شرکت
_طرح و اقامه دعاوی مربوط به شرکت در مجامع قضایی و وجوابگویی و دفاع از دعاوی علیه شرکت بالمباشره یا به وسیله نماینده یا وکیل
_نظارت بر حسن اجرای قراردادهای منعقد شده بین شرکت و اشخاص و شرکت های دیگر
_اجرای تصمیمات و مصوبات هیات مدیره و مجامع عمومی،نظارت بر اجرای صحیح و رعایت مقررات قانونی و اساسنامه و آیین نامه های داخلی شرکت و تصمیمات و مصوبات هیات مدیره و مجامع عمومی
_و غیره
مدیر عامل می تواند در جلسات هیات مدیره بدون حق رای،شرکت کند.در صورتی که از طرف رئیس هیات مدیره اجازه داشته باشد،نیز در صورت لزوم در مواقع اضطراری،می تواند هیات مدیره را برای تشکیل جلسه دعوت نماید.
کلیه اعمال و اقدامات مدیر عامل در مقابل اشخاص ثالث نافذ و معتبر است و نمی توان به عذر عدم اجرای تشریفات مربوط به طرز انتخاب وی،اعمال و اقدامات او را غیر معتبر دانست.
امید است که تدوین این نوشتار توانسته باشد راهگشای خوانندگان محترم بوده و در رفع مشکلات آن ها موثر واقع شود.شایان ذکر است،شما سروران ارجمند، در صورت نیاز به هر گونه راهنمایی می توانید با کارشناسان متخصص و مجرب ما در ثبت شرکت فکر برتر تماس حاصل نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به یکی از طرق ذیل ارتباط برقرار فرمایید:

  • شماره تماس:42143-021
  • سامانه ی پیامکی: 100042143
  • تماس با متخصصین فکر برتر از طریق شماره های مندرج در سامانه
  • سامانه ی تخصصی ثبت شرکت فکر برتر http://companyregister.ir
  • پست الکترونیکی به نشانی info@ companyregister.ir

نشانی:خیابان ولیعصر،تقاطع نیایش،بلوار اسفندیار،پلاک 90

واحدهای ثبتی

تغییرات: 09129352517
تاسیس: 09128578441
عمان: 09128330765
برند: 09129350317
کارت بازرگانی: 09120907459
کد اقتصادی و ارزش افزوده: 09128348466
طرح صنعتی: 09128394102
اختراع و دانش بنیان: 09128579331

تماس با ما

جردن بالاتر از اسفندیار پ۱۴۱ طبقه سوم (جهت مراجعه حضوری)
تهران، خیابان فاطمی، روبروی سازمان آب، پلاک 223، ساختمان فکر برتر
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000
09128330765

بهینه سازی و سئو توسط شرکت سئو ایران