امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
  • وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده

وظایف مجمع عبارت است از : " افزایش سرمایه ، کاهش سرمایه ، تغییرات اساسنامه ، انحلال شرکت قبل از موعد و یا تغییر نوع شرکت "

  • کاهش سرمایه

کاهش سرمایه شرکت برخلاف استهلاک آن موجب تغییر مبلغ اسمی سرمایه شده ، در نتیجه وثیقه طلبکاران شرکت تقلیل پیدا می کند. کاهش سرمایه شرکت معمولاَ بنا به دلایل و طرق مشروحه ذیل به عمل می آید :
1-کاهش سرمایه به علت زیان های وارده به شرکت :
در چنین صورتی باید سرمایه شرکت ارزیابی شده و بر مبنای واقعیت موجود تقلیل داده شود.
به تجویز ماده 141 ( ل.ا.ق.ت) کاهش سرمایه هنگامی اجباری محسوب می شود که زیان های وارده شرکت حداقل برابر نصف سرمایه شرکت باشد. کاهش اجباری سرمایه برابر تبصره ماده 189 به شرح ذیل عمل می آید :
_ تقلیل تعداد سهام شرکت : مثلاَ تعویض دو سهم تقدیم در مقابل یک سهم جدید که این کار به ضرر سهامدارانی است که لااقل یک سهم داشته ، یا تعداد سهام آنان منفرد باشد و برای این قبیل سهامداران هم نمی تواند سهام انتفاعی قایل شد ، زیرا اعطای سهام انتفاعی غالباَ موجبات نارضایتی سهامداران شرکت و اشخاص ثالث را فراهم می سازد. برای تعیین و تکلیف این صاحبان سهام منفرد می توان در صورت تقلیل اجباری سرمایه از طریق تقلیل تعداد سهام ، در مواردی که بعضی از سهامداران فقط یک سهم و یا سهام منفرد غیر قابل تبدیل به سهام جدید داشته باشند، باطل شده محسوب و سهامدار حقی از این بابت نخواهد داشت و یا اینکه چنین سهامدارانی را به خرید سهام جدید شرکت ملزم نمود.
_ تقلیل قیمت اسمی سهام : در این حالت ارزش اسمی سهام شرکت تقلیل پیدا می کند به طوری که سهام قدیم کلاَ باطل شده و سهام جدید با ارزش اسمی کمتری بین سهامداران شرکت به نسبت سهام آنان توزیع می گردد.
2- کاهش سرمایه به علت زیاد بودن دارایی شرکت :
هنگامی که میزان سرمایه شرکت با فعالیت آن تناسبی نداشته و از نظر تجاری قابل توجیه نباشد ، در این صورت می توان از طریق توزیع قسمتی از سرمایه شرکت بین سهامداران آن ، سرمایه شرکت را کاهش داد و این کاهش که به طور اختیاری است ، کمتر در شرکت ها عملی می شود.
در صورتی که بر اثر کاهش سرمایه به تساوی حقوق صاحبان سهام لطمه وارد نشود ، یا سرمایه شرکت از حداقل مقرر در ماده 5 (ل.ا.ق.ت) کمتر نشود، مجمع عمومی فوق العاده بنا به پیشنهاد هیات مدیره و گزارش بازرس یا بازرسان اتخاذ تصمیم می نماید. هیات مدیره قبل از اقدام به کاهش اختیاری سرمایه مکلف است تصمیم مجمع عمومی فوق العاده را درباره کاهش مزبور حداکثر ظرف مدت یک ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری آگهی نماید تا از این طریق از اشخاص ثالث حمایت به عمل آورده باشد.
3- آیا کاهش سرمایه از طریق خرید سهام شرکت به وسیله خود شرکت امکان پذیر است یا خیر ؟
برابر ماده 198 ( ل. ا. ق. ت) خرید سهام شرکت توسط همان شرکت ممنوع می باشد ، زیرا شرکت ممکن است سهام بعضی از سهامداران را خریداری و باطل نماید و اشخاص اخیر از وضع بهتری نسبت به سایر صاحبان سهام برخوردار شوند و علت دیگر ممنوعیت این کار این است که اصل تساوی حقوق سهامدار در شرکت ، با چنین اقدامی رعایت نشده و اشخاص ثالث نیز که با شرکت طرف قرارداد می باشند ، با کاهش مخفی سرمایه مواجه خواهند شد.
در صورت نیاز به هر گونه مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.
کارشناسان ثبت شرکت فکر برتر افتخار دارند با مشاوره تلفنی تخصصی در خدمت شما عزیزان باشند.

  • شماره تماس:42143-021
  • سامانه ی پیامکی: 100042143
  • تماس با متخصصین فکر برتر از طریق شماره های مندرج در سامانه
  • سامانه ی تخصصی ثبت شرکت فکر برتر http://companyregister.ir
  • پست الکترونیکی به نشانی info@ companyregister.ir

آدرس:تهران،خیابان ولیعصر،تقاطع نیایش،بلوار اسفندیار،پلاک 90

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
ایمیل:info@companyregister.ir
021-42017
021-42037000