امروزه شرکت های تجاری بالاخص شرکت های سهامی از نظر حقوقی و اقتصادی یکی از شرکت های مهم تجاری محسوب شده و نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفاء می نمایند. شرکت های سهامی با سرمایه کلان که از گرد هم آمدن سرمایه های اندک سهامداران به وجود می آیند در عرصه تولید و تجارت چنان نقشی ایفاء می کنند که قابل مقایسه با توان تک تک سهامداران، حتی شرکت های سنتی در قالب شرکت مدنی نمی باشند.
نظر به اهمیت سرمایه در شرکت های سهامی، در این مقاله به نکات اساسی راجع به سرمایه شرکت های سهامی می پردازیم.

سرمایه شرکت های سهامی

1- حداقل سرمایه لازم برای تشکیل شرکت سهامی عام ، 5 میلیون ریال و برای تشکیل شرکت سهامی خاص، 1 میلیون ریال است. ( م 5 ل. ا. ق. ت )
2- حداکثر خاصی برای سرمایه تعیین نشده است و سرمایه با سقف خاصی روبرو نیست.
3- سرمایه ممکن است نقدی یا غیرنقدی ( غیرپولی ) بلشد. ( م 76 ل. ا. ق. ت )
4- سرمایه غیرنقدی مانند ورقه اختراع، ملک ، ابزار آلات و دستگاه های صنعتی و ... است.

درباره شرکت سهامی بخوانید
5- در شرکت سهامی عام ، تامین سرمایه غیرنقدی ( غیرپولی ) فقط مختص موسسین است و پذیره نویسان نمی توانند آورده غیرنقدی ( غیرپولی ) داشته باشند. آورده پذیره نویسان لزوماَ باید نقدی ( پولی ) باشد، گرچه لازم نیست که ایشان تمام این آورده را به صورت نقد ( فوری و یکجا ) تادیه کنند و ممکن است نسبت به بخشی از آن تنها تعهد به پرداخت کنند.
6- برای تاسیس شرکت سهامی عام موسسین باید حداقل 20 درصد سرمایه شرکت را خود تعهد کنند و حداقل 35 درصد بخشی را که خود تعهد کرده اند، به صورت نقد ( فوری ) در یک حساب بانکی به نام شرکت در شرف تاسیس بسپارند و اگر قسمتی از سرمایه آن ها، غیرنقدی ( غیرپولی ) باشد، باید عین آن یا مدارک مالکیت آن را در همان بانکی که حساب افتتاح شده است، بسپارند . ( م 6 ل. ا. ق. ت )
7- در شرکت سهامی عام بقیه سرمایه شرکت، یعنی، حداکثر 80 درصد آن توسط پذیره نویسان تامین می شود. آن بخش از سرمایه شرکت که توسط پذیره نویسان تامین می شود، حتماَ بایستی به صورت نقدی ( پولی ) تامین شود و نمی تواند به صورت غیرنقد ( غیرپولی ) باشد.
8- در شرکت سهامی خاص اگر سرمایه نقدی باشد باید حداقل 35درصد آن در ابتدای امر تادیه شود و اگر بخشی از آن غیرنقدی ( غیرپولی ) باشد باید تمام قسمت غیرنقدی در همان ابتدای تاسیس تادیه شود.
9- در شرکت های سهامی خاص، برخلاف شرکت های سهامی عام، ممکن است تمام آورده سهام داران غیرنقد باشد. این نکته از نص صریح بند 2 ماده 20 ل. ا. ق. ت فهمیده می شود.
10- استفاده از وجوهی که در حساب شرکت در شرف تاسیس است تا قبل از ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکت ها ممکن نیست. ( م 22 ل. ا. ق. ت )

الزامات در خصوص تامین سرمایه در شرکت های سهامی

توجه داشته باشید که در شرکت های سهامی، پنج الزام مهم درباره سرمایه وجود دارد :
1- حداقل 20 درصد سرمایه توسط خود موسسین تعهد شود. ( م 6 ل. ا. ق. ت )
2- حداقل 35درصد از قسمتی که توسط خود موسسین تعهد شده، نقداَ در حساب شرکت در شرف تاسیس تادیه شود. ( م 6 ل. ا. ق. ت )
3- بقیه مبلغی که توسط موسسین تعهد نشده، باید توسط پذیره نویسان تعهد شود و مبلغی از آنچه در اعلامیه پذیره نویسی الزامی شده، نقداَ تادیه شود. ( بند 11 م 9 و م 16 ل. ا. ق. ت )
4- حداقل 35 درصد کل سرمایه شرکت، نقداَ در حساب شرکت در شرف تاسیس، تادیه شود ؛ یعنی، جمع پرداختی نقدی موسسین و پذیره نویسان باید حداقل 35 درصد کل سرمایه شرکت باشد. ( م 16 ل. ا. ق. ت )

اطلاعات لازم درباره تامین شرکت سهامی
برای مثال، اگر سرمایه یک شرکت سهامی ده میلیون تومان باشد حداقل دو میلیون تومان آن باید توسط موسسین تعهد شود و از این دو میلیون تومان حداقل باید، هفتصد هزار تومان نقداَ در حساب شرکت در شرف تاسیس تادیه شود و حداقل سه میلیون و پانصد هزار تومان ، جمعاَ توسط موسسین و پذیره نویسان نقداَ در حساب شرکت در شرف تاسیس تادیه شود. حال اگر موسسین هفتصد هزار تومان را نقداَ تادیه کردند، تادیه دو میلیون و هشتصد هزار تومان به صورت نقد بر عهده پذیره نویسان است و اگر موسسین دو میلیون تومان را نقداَ تادیه کنند، تادیه یک میلیون و پانصد هزار تومان به صورت نقد بر عهده پذیره نویسان است.
هم چنین بخوانید :
- سرمایه شرکت سهامی
- مشارکت در سرمایه شرکت های سهامی عام
در صورت نیاز به هرگونه مشاوره تخصصی با ما تماس حاصل فرمایید.
ثبت شرکت فکر برتر؛ برای ارائه هرگونه خدمات ثبتی در جهت یاری رساندن به متقاضیان گرامی آمادگی کامل دارد.

تماس با ما

تهران ، میدان ونک ، خیابان خدامی ، خیابان آفتاب ، نبش کوچه هشتم ، پلاک 34
تلفن: 42143-021
021-42017
021-42037000

طراحی سایت توسط دارکوب